Redakcja

Oznakuj swój rower. W przypadku kradzieży łatwiej będzie go odzyskać

Oznakuj swój rower. W przypadku kradzieży łatwiej będzie go odzyskać Fot. Pixabay
Redakcja

Sezon rowerowy w pełni. Przypominamy, że nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Doświadczenie pokazuje jednak, że można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży roweru, części czy tez jego wyposażenia ! Jak pokazuje doświadczenie zjawisko kradzieży można w znacznym stopniu ograniczyć pamiętając o kilku zasadach. OZNAKUJ SWÓJ ROWER – W PRZYPADKU KRADZIEŻY ŁATWIEJ BĘDZIE GO ODZYSKAĆ!

Pamiętajmy by:
-nie pozostawiać niezabezpieczonego roweru przed domem, na klatce schodowej i w innych miejscach,
-zostawiając rower w piwnicy dopilnować, aby drzwi do niej były dobrze zabezpieczone,
-wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
-nie pozostawiać rowerów na balkonach, szczególnie niższych kondygnacji, gdyż są tam widoczne i stają się łatwą okazją dla złodzieja,
-zachować kartę gwarancyjną roweru i sfotografować swój rower,
-w przypadku braku karty spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwi policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży,
-oznakować dodatkowo rower;
-z pozostawionego roweru zdejmij wyposażenie dodatkowe np. licznik, lampki bateryjne itp.,
-w przypadku konieczności pozostawienia roweru w miejscu publicznym wybieraj miejsca oświetlone, znajdujące się w miarę możliwości w zasięgu kamer monitoringu miejskiego.

OZNAKUJ SWÓJ ROWER – W PRZYPADKU KRADZIEŻY ŁATWIEJ BĘDZIE GO ODZYSKAĆ

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rowerzystów policja woj. łódzkiego, przy współpracy ze strażami miejskimi, kolejny raz wychodzi z inicjatywą znakowania jednośladów.

Rower jest znakowany poprzez mechaniczne wybicie na ramie kodu.

Każdy zainteresowany oznaczeniem roweru, zobowiązany jest posiadać przy sobie dowód osobisty oraz dowód zakupu roweru (potwierdzający własność). Dzieci pod opieką przedstawiciela ustawowego.

Terminy w poszczególnych powiatach:
KPP Bełchatów – 11 maja 2019 roku w godz. 10.00-14.00 , Plac Narutowicza, podczas festynu MOTOSERCE

KMP Piotrków Trybunalski – 11 maja 2019 roku w godzinach 11.00-13.00 – Rynek Trybunalski. Akcja pod patronatem Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

KPP Pabianice – czerwiec 2019 roku /informacje aktualizowane na stronie KPP/

KPP Sieradz – 18 maja 2019 roku w godzinach 9.00-14.00, Plac Teatralny ,w ramach akcji „Sieradz bierze oddech”
KPP Tomaszów Mazowiecki – w każdą pierwszą środę miesiąca w godz. od 8.00 do 10.00 w budynku Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Wandy Panfil 44. Dodatkowy termin wyznaczono na 11 maja 2019 roku w godz. 9.00-11.00

KPP Łask – 18 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Łasku podczas pikniku rodzinnego

KPP Łowicz - w Komendzie Powiatowej Policji w Łowiczu przy ul. Bonifraterskiej 12/14 można bezpłatnie oznakować swój jednoślad, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym nr 46 830-95-66.

KPP Kutno - 10 maja 2019 roku w godz. 10.00-12.00 w sklepie Carrefour przy ul. Oporowskiej 6a

Kierujący rowerem, jest jednym z uczestników ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na skutki zdarzeń drogowych. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach i obowiązkach o jakich należy pamiętać podczas rowerowych przejażdżek, aby po mile spędzonym czasie bezpiecznie wrócić do domu.

Dobre warunki atmosferyczne powodują, że coraz więcej osób zamienia samochód na rower. Kierujący jednośladami chcą czuć się bezpiecznie, ale muszą pamiętać, że wiele zależy od nich samych.

Policjanci ruchu drogowego przypominają:

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku jazdy, w którym porusza się lub zamierza skręcić. Rowerzyści często o tym zapominają, skutkiem czego jeżdżą pod prąd. Korzystając z drogi dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Korzystanie przez rowerzystę z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach, gdy:

opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła

Przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat. Ponadto dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczna jazdę. Ponadto dopuszcza się przewóz dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

Kierującemu rowerem zabrania się:

jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego)
jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
czepiania się innych pojazdów

Wybierając ten środek lokomocji musimy pamiętać, że rower podobnie jak samochód musi być wyposażony w podstawowe elementy:
-z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
-z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku.

Aktualnie w przepisach ruchu drogowego nie ma zapisów dotyczących korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask chronimy głowę przed groźnymi urazami. Kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców, zwłaszcza gdy panują trudne warunki atmosferyczne. Bardzo niebezpieczna jest także jazda w słuchawkach. Nie słysząc co się wokół nas dzieje, możemy nie być w stanie w porę zareagować.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.