Pałac prymasowski nie jest na sprzedaż

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Pałac prymasowski nie jest na sprzedaż

Sławomir Burzyński

Czy ładowanie milionów złotych w budowę muzeum przy ulicy Batorego ma sens? Była radna twierdzi, że nie ma, bo "jest do wzięcia" pałac prymasowski, idealnie nadający się na siedzibę Muzeum Historycznego w Skierniewicach.

"Należy wstrzymać się z budową muzeum, bowiem niedawno pojawiła się niezwykła szansa na pozyskanie pałacu prymasowskiego. Instytut Ogrodnictwa rezygnuje z jego posiadania, w związku ze swoją pogarszająca się sytuacja finansową" – twierdzi na swoim internetowym blogu Alicja Cyrańska, a radny Leszek Trębski mówi o tym na ostatniej sesji.

– Jeżeli tak jest, to budowanie muzeum w lazarecie jest trochę bez sensu – uważa radny i wyjaśnia, że o pałacu słyszał od Alicji Cyrańskiej, która słyszała to od kogoś z instytutu.

Prezydent Krzysztof Jażdżyk, słysząc nowinę, bardzo się ożywił, bo jak uważa, miasto byłoby pałacem zainteresowane. Szkopuł w tym, że nie jest on na sprzedaż.

– Faktycznie, część zbędnego majątku sprzedajemy, ale są to nasze peryferie
i na pewno nie dotyczy to pałacu – plotkę ucina Małgorzata Korbin, dyrektor IO. – Pozbywamy się między innymi hotelu przy ulicy Reymonta, czy kawałka parku za torami – wyjaśnia.

Hotelem, czyli CODKO, prezydent raczej zainteresowany nie jest, chciałby natomiast pozyskać fragment parku. – O parku będę rozmawiał z panią dyrektor, może instytut go odda, żeby pozbyć się kłopotu – mówi Krzysztof Jażdżyk.

Dlaczego była radna rozpowszechnia plotki?

– Byłam przekonana, że to jest prawdą, miałam informację od osoby poważnej – stwierdziła Alicja Cyrańska, by potem przekonywać, że przecież pani dyrektor nie może wybiegać w przyszłość, więc jeszcze sama nie wie, czy nie przyjdzie jej kiedyś sprzedać pałacu…

Można byłej radnej przypomnieć ku przestrodze, nim coś puści w świat, dość stary dowcip.

Czy to prawda, że w Moskwie na placu Czerwonym rozdają samochody? To prawda, tylko nie w Moskwie, lecz w Leningradzie, i nie na placu Czerwonym, a na placu Rewolucji, i nie samochody, a rowery, i nie rozdają, a kradną.

Zaliczany do zabytków kultury polskiej pałac prymasowski pochodzi z początku XVIII w. Rezydowali w nim arcybiskupi gnieźnieńscy, francuski marszałek Ludwik Davoust, sprawujący najwyższą władzę wojskową w Księstwie Warszawskim wielki książę Konstanty, a także carowie Mikołaj I i Aleksander I. W 1918 r. skierniewicki pałac wraz z folwarkiem został przekazany Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Sławomir Burzyński

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pałac chyba ostatni raz był remontowany poważnie w latach 80 tych. Także wkrótce ktoś będzie co najmniej odświeżyć ten zabytek. Warto aby władze miasta porozmawiały w Ministerstwie Rolnictwa i postarały się o jego przejęcie. Mają przecież mocne kontakty z PSL i taka transakcja mogłaby się udać. Pałac obecnie jest prawie pusty tych którzy tam pracują dałoby się przenieść w inne miejsce i mogłyby powstać piękny obiekt. budynki osady można odgrodzić i odseparować od samego kompleksu pałacowrgo W budynku Przetwórni restauracja z klasą przejście podziemne do pałacu i w samym pałacu muzeum. Kiedyś w latach 90tych chodziły plotki o tym, że pałacem był zainteresowany tzw biznesmen powiązany z PSL ale on już nie żyje a syn zdaje się albo siedzi albo go wypuścili z więzienia. Ale jak wiemy tzw fachowców to PSL ma dużo i może szykują obiekt dla kolejnego swojego przyjaciela. W każdym razie warto aby miasto oficjalnie wystąpiło do Ministerstwa o przejęcie Pałacu posłowie ze Skierniewic na pewno by poparli tą inicjatywę.

Panie Redaktorze! Opowiada Pan stary dowcip o plotkach, zamiast zająć się sprawą ważną, jaką jest sensowność budowy nowego, drogiego muzeum w obliczu pojawiającej się możliwości zakupu pałacu biskupów.
Samo prawdopodobieństwo tego zakupu, nawet przy braku pewności powinno wzbudzić zainteresowanie wszystkich i zmusić do takiej oto refleksji - co będzie, jeżeli w trakcie budowy nowego muzeum pojawi się możliwość zakupu pałacu, a pieniędzy już nie będzie?
Otrzymał Pan informację od dyrektor Instytutu, że Pałac nie jest do sprzedaży . Na razie - należy to uściślić. bo nie zadał Pan kluczowego pytania, czy w przyszłości nie będzie..Jeszcze rok temu, kiedy prasa karmiła nas informacjami o wiodącej roli Instytutu w mieście, nikt nie pomyślałby, że CODKO będzie sprzedane .
Sprowadzając sprawę pałacu do plotki, ośmieszył Pan ważny przekaz , że należy wstrzymać się z wydawaniem milionów na budowę nowego muzeum i czekać na okazję nabycia pałacu..Nie tak dawno temu śmiesznym uczynił Pan też budowę uzdrowiska , pisząc o cudach prezydenta Trębskiego i zamieszczając jego zdjęcie w czapce Mikołaja.. Można rzec ku przestrodze, nim puści Pan w świat następne swoje manipulacje, że jest Pan odpowiedzialny za przekaz tekstu. . Ostatni przekaz wyraża Pana aprobatę dla budowy nowego muzeum.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.