Pamiątki historii Łowicza odzyskały blask sprzed dekad i wieków

Czytaj dalej
Fot. E. Suchy
Rafał Klepczarek

Pamiątki historii Łowicza odzyskały blask sprzed dekad i wieków

Rafał Klepczarek

Muzeum w Łowiczu zakończyło projekt „Historia nićmi utkana – konserwacja XVII – pocz. XX w. tkanin w celu prezentacji na ekspozycjach stałych muzeum”. Był on dotowany kwotą 75.500,55 zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pieniądze te zostały wykorzystane na odrestaurowanie tkanin o dużej wartości artystycznej i historycznej, związanych z dziejami Łowicza. Na zlecenie powiatowej placówki muzealne odnowiono: obraz haftowany "Święta Rodzina w ogrodzie" (XVII wiek), dekoracyjną tkaninę broszowaną, dwa jedwabne pasy kontuszowe (XVIII wiek), tkaninę typu collage z wizerunkiem Matki Bożej (XIX wiek), tkaninę cechową (rok 1802), chorągiew patriotyczną (rok 1905), sztandar cechu rzeźników w Łowiczu (rok 1919) oraz datowany na ten sam rok proporzec Łowickiej Straży Ogniowej.
- Tkaniny przed konserwacją były w złym stanie zachowania – informuje Anna Kośmider z Muzeum w Łowiczu. - Przeprowadzenie prac polegających w dużej mierze na oczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków, zdublowaniu tkanin, wykonaniu aplikacji, pozwoliło zapobiec degradacji i umożliwiło dalszą prezentację osobom odwiedzającym Muzeum w Łowiczu.
Poniżej prezentujemy fragment sztandaru Łowickiej Straży Ogniowej z twarzą św. Wiktorii przed i po konserwacji.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.