Pamiątki historii Łowicza odzyskały blask sprzed dekad i wieków
Muzeum w Łowiczu zakończyło projekt „Historia nićmi utkana – konserwacja XVII – pocz. XX w. tkanin w celu prezentacji na ekspozycjach stałych muzeum”. Był on dotowany kwotą 75.500,55 zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pieniądze te zostały wykorzystane na odrestaurowanie tkanin o dużej wartości artystycznej i historycznej, związanych z dziejami Łowicza. Na zlecenie powiatowej placówki muzealne odnowiono: obraz haftowany "Święta Rodzina w ogrodzie" (XVII wiek), dekoracyjną tkaninę broszowaną, dwa jedwabne pasy kontuszowe (XVIII wiek), tkaninę typu collage z wizerunkiem Matki Bożej (XIX wiek), tkaninę cechową (rok 1802), chorągiew patriotyczną (rok 1905), sztandar cechu rzeźników w Łowiczu (rok 1919) oraz datowany na ten sam rok proporzec Łowickiej Straży Ogniowej.
- Tkaniny przed konserwacją były w złym stanie zachowania – informuje Anna Kośmider z Muzeum w Łowiczu. - Przeprowadzenie prac polegających w dużej mierze na oczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków, zdublowaniu tkanin, wykonaniu aplikacji, pozwoliło zapobiec degradacji i umożliwiło dalszą prezentację osobom odwiedzającym Muzeum w Łowiczu.
Poniżej prezentujemy fragment sztandaru Łowickiej Straży Ogniowej z twarzą św. Wiktorii przed i po konserwacji.