Pasjonujący spacer po cmentarzu z książką w ręku
Zabytkowy cmentarz św. Józefa doczekał się swojej pierwszej monografii. Autorkami książki „Gdy gaśnie pamięć, mówią kamienie...” są Aneta Kapelusz i Małgorzata Lipska-Szpunar z Akademii Twórczości. Pozycja ta właśnie wyszła spod drukarskich pras.
Praca nad książką trwała kilka lat - rozpoczęła się w 2014 r.
- Postanowiłyśmy przybliżyć mieszkańcom Skierniewic historię ich przodków - podkreślają autorki książki. - Książka ma zachęcić do samodzielnej wędrówki po cmentarzu i pozwoli zachować w pamięci dawnych mieszkańców, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii Skierniewic XIX, XX i XXI wieku. Spacer po cmentarzu będzie okazją do wspomnień o naszych przodkach, a jednocześnie umożliwi młodym pokoleniom poznanie własnych korzeni.
Wspomniany spacer podzielony został na trzy trasy. Przy każdej z nich znajduje się mapka z oznaczonymi grobami oraz spis grobów, które w dalszej części są szczegółowo omawiane. Praca nad książką wymagała częstych wizyt na cmentarzu. Autorki szacują, że było ich kilkadziesiąt.
- Najpierw szukałyśmy informacji o zmarłych mieszkańcach Skierniewic, których groby znajdują się przy głównych alejach cmentarza - mówi Małgorzata Lipska-Szpunar. - Szybko jednak zorientowałyśmy się, że ciekawe groby znajdują się również w głębi nekropolii.
Książka opisuje 143 groby, grobowce i mogiły, w których pochowano kilkaset osób.
- Szukałyśmy postaci z całego przekroju społecznego Skierniewic - podkreślają autorki książki. - Osoby przez nas opisywane to burmistrzowie i prezydenci, proboszczowie, zasłużeni obywatele miasta, bohaterowie z pierwszej i drugiej wojny światowej, powstańcy styczniowi, nauczyciele skierniewickich szkół, słowem te postaci, które w jakikolwiek sposób przyczyniały się do rozwoju społecznego lub gospodarczego miasta. Na pewno niektórzy czytelnicy stwierdzą, że inni również zasługują, aby ich uwzględnić w takiej publikacji. Temat nie jest zamknięty i prosimy o informacje o takich przypadkach.
Publikacja nie uwzględnia pochówków znajdujących się w nowej części cmentarza, utworzonej w 1975 r. oraz cmentarza wojskowego z 1936 roku.
W książce można znaleźć również historie życia pochowanych na cmentarzu osób.
- Niektóre są obszerne, inne krótsze, zależnie od informacji, jakie udało się zdobyć - opowiada Aneta Kapelusz. - Poza wizytami na cmentarzu, przeprowadziliśmy dziesiątki wywiadów z potomkami zmarłych osób, korzystałyśmy z metryk, dostępnych w skierniewickim urzędzie stanu cywilnego, parafii świętego Jakuba, a także z internetowych stron genealogicznych. Zamieściłyśmy również zdjęcia pochowanych postaci, które zdobyłyśmy podczas rozmów z obecnymi mieszkańcami miasta.
Wśród osób uwzględnionych w opracowniu znajdziemy między innymi przedstawicieli starych skierniewickich rodów Binderów, Olczakowskich, Zwierzchowskich czy Pawłowskich. Trafimy również na Halinę Dunin-Łabędzką przedwojenną Miss Polski tygodnika „Pani”, Zofię Kozicką - ofiarę sławnego mordu w dworku zamieszkiwanym przez gen. Stanisława Kozickiego, zatrudnioną jako niania itp.
Spotkanie autorskie z Anetą Kapelusz i Małgorzatą Lipską-Szpunar odbędzie się w poniedziałek, 25 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 18.