Pierwsze bloki w Łódzkiem w programie Mieszkanie Plus powstaną w Łowiczu

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Pierwsze bloki w Łódzkiem w programie Mieszkanie Plus powstaną w Łowiczu

Rafał Klepczarek

Pod koniec 2021 roku 96 rodzin zamieszka w Łowiczu w trzech nowych blokach wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Do łowickiego ratusza zgłosiło się już ponad 170 osób, które chcą wynająć w nich mieszkanie. W poniedziałek (23 grudnia) uroczyście zainaugurowano inwestycję wartą ponad 22 mln zł.

Stołeczna spółka PFR Nieruchomości rozstrzygnęła przetarg na budowę trzech bloków w Łowiczu. Powstaną one przy ul. Krudowskiego.

Czterokondygnacyjne bloki pomieszczą 96 mieszkań o średnim metrażu 52 mkw. Będą to głównie lokale trzypokojowe, ale nie zabraknie także mniejszych i większych mieszkań. Przyszli najemcy będą mieli do dyspozycji także 97 miejsc parkingowych.

Do listopada 2021 roku zbuduje je spółka Zab-Bud z Warszawy. Prace budowlane mają rozpocząć się w marcu przyszłego roku. To pierwsza tego typu rozpoczęta inwestycja w Łódzkiem.

Plac budowy 23 grudnia poświęcił ks. Adam Domański, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na łowickiej Korabce. Symbolicznie nową inwestycję rozpoczęli wbiciem szpadla przedstawiciele władz miasta, powiatu, wykonawcy oraz inwestora.

Średni czynsz w bloku zbudowanym w ramach programu Mieszkanie Plus wynosi 20 zł za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni. Najemcy mogą korzystać ze specjalnych dopłat.

Nabór do Mieszkań Plus w Łowiczu ruszy za pół roku przed zakończeniem prac budowlanych i będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd.

Osobie biorącej udział w rekrutacji przyznawane są punkty, zgodnie z zasadami ujętymi w uchwale rady gminy. Najczęściej największa liczba punktów przypada rodzinom wielodzietnym, rodzinom dotkniętym niepełnosprawnością, młodym małżeństwom, seniorom, osobom zamieszkującym budynki w złym stanie technicznym.

Drugi etap naboru polega na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej. Oznacza to, że przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

- W całym województwie łódzkim analizowanych jest obecnie 14 lokalizacji, których potencjał inwestycyjny wynosi 1,6 tys. mieszkań - informuje Ewa Syta, rzecznik prasowy PFR Nieruchomości w Warszawie. - Do najbardziej zaawansowanych projektów należy Wieluń, gdzie niebawem rozpocznie się projektowanie 200 mieszkań. W Łodzi w analizach są dwa projekty, których łączny potencjał mieszkaniowy to 770 lokali. W ramach programu Mieszkanie Plus w kraju gotowych jest 867 mieszkań, a w budowie kolejne 1907.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.