Pierwszy ordynariusz diecezji łowickiej spoczął na "Wawelu Mazowsza"

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Pierwszy ordynariusz diecezji łowickiej spoczął na "Wawelu Mazowsza"

Rafał Klepczarek

Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski w piątek (1 marca) bazylice katedralnej w Łowiczu odprawił mszę pogrzebową za księdza Alojzego Orszulika. Pierwszy biskup łowicki zgodnie z życzeniem spoczął w podziemiach diecezjalnej świątyni, w której murach pochowano między innymi 12 prymasów Polski.

Pierwszego ordynariusza diecezji łowickiej pożegnało wielu duchownych, polityków, samorządowców oraz mieszkańców pelikaniego grodu i ościennych miast. Dla osób, dla których nie starczyło miejsca w świątyni na Starym Rynku ustawiono telebim. Za jego pośrednictwem w ostatniej drodze księdza biskupa Orszulika towarzyszyło około 150 osób.

- Na zawsze zapamiętamy ten dzień, gdy ksiądz biskup Alojzy Orszulik przybył do Łowicza – mówi burmistrz Krzysztof Kaliński. – Przez 27 lat odwiedzał nasze kościoły, cmentarze, urzędy, szkoły i szpital. Był kapłanem głębokiej wiary oraz bardzo dobrym człowiekiem. Cieszymy się, że nasz honorowy obywatel na zawsze pozostanie z nami.

Przy trumnie kapłana, który zmarł 21 lutego w wieku 90 lat, honorową wartę zaciągnęli żołnierze kompanii reprezentacyjnej wojsk lądowych. Wojskowa asysta przysługiwała zmarłemu, gdyż był jednym z kawalerów najwyższego polskiego odznaczenia, jakim jest Order Orła Białego. Przy katafalku złożono wieniec od Mateusza Morawickiego, premiera RP.

Postać księdza biskupa Alojzego Orszulika przedstawił ks. Władysław Ziółek, arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej. Zmarły kapłan powszechnie w kraju znany był jako obserwator strony kościelnej podczas obrad Okrągłego Stołu.

Jedynym zgrzytem w podniosłej uroczystości był banner, który pojawił się przed Muzeum w Łowiczu z pytaniem o to, co łączyło zmarłego księdza biskupa z byłą premier RP – Hanną Suchocką.

Ks. Alojzy Orszulik był pierwszym ordynariuszem diecezji łowickiej. Biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik był postacią znaną w całym kraju. Pochodził z Baranowic w województwie śląskim, gdzie urodził się 21 czerwca 1928 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa tysiąclecia.

Od 1968 roku kierował biurem prasowym Episkopatu Polski. Z nominacji papieża Pawła VI w latach 1974-1994 był konsultorem papieskiej rady ds. środków społecznego przekazu. Brał udział w przygotowaniu papieskich pielgrzymek do Polski.

W 1987 znalazł się w składzie komisji mieszanej stolicy apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem i Polską. Uczestniczył w rozmowach w Magdalence i w obradach Okrągłego Stołu.
Biskupią sakrę otrzymał w 1989 roku. W latach 1989-92 był biskupem pomocniczym w diecezji siedleckiej.

W 1992 roku został biskupem ordynariuszem nowo tworzonej diecezji łowickiej. Założył m. in. Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu. Przyczynił się także do powstania Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu.

Ksiądz biskup był honorowym obywatelem miasta Łowicza. W 2004 roku przeszedł na emeryturę i rezydował przy parafii Św. Ducha w Łowiczu. W 2010 roku biskup został odznaczony Orderem Orła Białego.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.