Piknik rodzinny oraz ECOn już w najbliższy weekend
Piknik rodzinny, czyli "Nauka w krótkich spodenkach", od lat przyciąga prawdziwe tłumy. Tolkienowska sosna czarna otrzyma imię podczas ekologicznego konwentu.
VII Festiwal Nauki odbywa się pod hasłem "Biogospodarka promuje łódzkie". Inauguracja wydarzenia nastąpiła w środę 20 maja, w ramach uroczystego posiedzenia Senatu PWSZ.
Festiwal składa się ze stałych i sprawdzonych elementów, takich jak wykłady, konferencje czy warsztaty. Ogromnym powodzeniem cieszą się wyjazdy studyjne, na listach osób chętnych pierwsze nazwiska znalazły się jeszcze przed otwarciem festiwalu.
Centralnym punktem wydarzenia, corocznie licznie odwiedzanym przez mieszkańców, jest niedzielny piknik rodzinny "Nauka w krótkich spodenkach".
Warsztaty, degustacje, gry i zabawy dla najmłodszych, koncerty i pokazy - to tylko część z atrakcji zaplanowanych dla festiwalowych gości.
Jak podkreśla Anna Traut - Seliga, wszystkie gry i zabawy dla dzieci mają charakter edukacyjny bądź ekologiczny. Tym razem podczas pikniku pojawi się nowy element. Na zakończenie, o godz. 16, grupa teatralna "Drapacz Kultury" zaprezentuje spektakl pod tytułem "Ostatnia pora roku". Tematem przedstawienia będzie coraz powszechniejszy konsumpcjonizm i brak odpowiedzialności za świat przyrody.
To niejedyna nowość, jaką zaplanowali organizatorzy. W sobotę o godz. 18 w Nadleśnictwie Skierniewice rozpocznie się Wieczór Tolkienowski. Odbędzie się on podczas ECOn-u, ekologicznego konwentu.
Właśnie wtedy imię otrzyma tolkienowska sosna. Nadleśnictwo Skierniewice wyhodowało siedem sadzonek z przywiezionych z Oxfordu szyszek sosny czarnej. To nieprzypadkowa sosna, właśnie pod nią John Ronald Reuel Tolkien, autor powieści "Władca Pierścieni", pisał listy i tworzył. Dziś tej sosny już nie ma, ale pozostało jej potomstwo. Z wyhodowanych sadzonek dziś jedna rośnie na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Zwierzyniec Królewski" pod Skierniewicami.
Na ogłoszony przez Cech Fantastyki "SkierCon" konkurs na imię dla sosny wpłynęło blisko 30 propozycji, z których jury wybrało jedną. To imię poznamy w najbliższą sobotę, wtedy też będzie okazja porozmawiać z tymi, którzy zrealizowali pomysł, i dzięki którym tolkienowska sosna rośnie pod Skierniewicami.
Organizatorzy w ramach wieczoru tolkienowskiego planują także wielkie kalambury tolkienowskie, gry i zabawy w Śródziemiu i wielkie ognisko.
Chętnych na miejsce dowiezie autobus, wyjazd z parkingu PWSZ w Skierniewicach w sobotę o godzinie 17.30. VII Festiwal Nauki zakończy się we wtorek 26 maja tradycyjnym Wieczorem Nauki, podczas którego nastąpi podsumowanie festiwalowych wydarzeń.
Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal Nauki ma pokazać, że PWSZ nie jest wieżą z kości słoniowej, ale jest uczelnią otwartą na lokalną społeczność, która może wziąć udział w przedsięwzięciu uczelni zarówno jako jego uczestnicy, jak i twórcy.