Piotr Klimkiewicz: Sołtys, dyrektor, strażak...

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Piotr Klimkiewicz: Sołtys, dyrektor, strażak...

Rafał Klepczarek

Sołectwo Łyszkowice jest jednym z największych w powiecie łowickim. W Łyszkowicach, które są siedzibą władz gminy o takiej samej nazwie, mieszka około 1,7 tys. osób. Od 6 lat funkcję sołtysa sprawuje tam Piotr Klimkiewicz, który na co dzień jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

- Nasze sołectwo ma głównie charakter przemysłowy - informuje Piotr Klimkiewicz. - Mamy tu między innymi bardzo duże zakłady farmaceutyczne grupy Takeda. Rolników jest naprawdę niewielu.

Historia miejscowości leżącej w odległości kilkunastu kilometrów od Łowicza sięga XIV wieku. Sto lat później Łyszkowice uzyskały prawo organizowania targów i jarmarków. Wieś słynęła także z wyrobów drewnianych narzędzi rolniczych oraz kuchennych, m.in. łyżek.

Przez wieki wieś należała do Księstwa Łowickiego, które było domeną arcybiskupów gnieźnieńskich urzędujących na łowickim zamku. Z biegiem czasu miejscowość stała się letnią rezydencją prymasów Polski (taką godność kościelną mógł uzyskać jedynie arcybiskup z Gniezna).

Po rozbiorach Łyszkowice stały się częścią rosyjskiego Księstwa Łowickiego, które wydzielono dla brata cara Mikołaja I, Konstantego i jego żony Joanny Grudzińskiej. W latach 1832-1880 znajdował się tam nawet zarząd książęcych dóbr. Obecnie Łyszkowice są jedną z największych miejscowości w Łowickiem. Za sprawą prężnie działającego sołtysa z roku na rok stają się miejscem coraz bardziej przyjaznym mieszkańcom.

- We współpracy z Urzędem Gminy w Łyszkowicach udało nam się trzy lata temu wybudować plac zabaw dla dzieci, a w ubiegłym roku utworzyć siłownię fitness na świeżym powietrzu - mówi Piotr Klimkiewicz. - W kwietniu doposażymy ogródek jordanowski w nowe urządzenia zabawowe dla najmłodszych. Nie tak dawno udało nam się także odwodnić deptak na ulicy Głowackiego, który w okresie dreszczów i roztopów był zalewany. Sprawę załatwiły kratki ściekowe połączone z kanałem burzowym - dodaje łyszkowiczanin Piotr Klimkiewicz.

Klimkiewicz od 2003 roku działa także w jednostce OSP w Łyszkowicach. Zajmuje się między innymi prowadzeniem strażackiej kroniki.

Mieszkaniec Łyszkowic twierdzi, że w pracy sołtysa bardzo pomaga mu funkcja pełniona w samorządzie gminnym. Ludzie bardzo często z problemami przychodzą do ośrodka kultury, szukając sołtysa, a nie do pobliskiego urzędu gminy, w którym urzęduje wójt Adam Ruta.

- Mieszkańcy, w zależności od tego, czy zamieszkują budynki wielorodzinne czy jednorodzinne, różnie podchodzą do funkcji sołtysa - mówi dyrektor GOKiS. - Wiele osób nie ma wiedzy na temat tego, czym konkretnie się on zajmuje i jakie ma uprawnienia oraz możliwości. Dla jednych jest on drugą po wójcie osobą w gminie, a dla innych kimś w rodzaju gońca na posyłki.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.