PIT za 2014: Ulga internetowa - kto i jak z niej skorzysta
Rozliczasz PIT? Sprawdź, może masz prawo do ulgi za internet. Wyjaśniamy, kiedy i komu się należy w zeznaniu za 2014 rok.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy płacą za użytkowanie sieci internetowej, od lat mogą korzystać ze specjalnej ulgi.
Uwaga! Są nowe zasady
Od ubiegłego roku ci, którzy dotąd regularnie korzystali z możliwości odliczenia 760 zł z tytułu ulgi internetowej, już nie mają prawa do tego odpisu! Lepiej więc sprawdź, czy Ci się on należy, a jeśli tak - to na jakich zasadach.
Kto może skorzystać z ulgi internetowej. Mają do niej prawo te osoby, które:
- poniosły w roku podatkowym wydatki z tytułu użytkowania internetu;
- posiadają dokumenty, które to potwierdzają; oraz
- w latach wcześniejszych nie korzystały z tej ulgi albo po raz pierwszy skorzystały z niej w zeznaniu za 2013 rok.
Zapamiętaj: od 1 stycznia 2013 roku odliczenia w ramach ulgi internetowej można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych - pod warunkiem, że w poprzedzającym je okresie nie korzystaliśmy z tej ulgi.
Wytłumaczmy to na przykładach
Przykład nr 1: pan Kowalski korzystał z ulgi internetowej co roku, od samego początku jej obowiązywania (czyli począwszy od rozliczenia podatku za 2005 rok). Nadal płaci za internet, który ma w swoim domu i chciałby uwzględnić te wydatki w tegorocznym zeznaniu podatkowym. Niestety, nie może jednak tego zrobić, ponieważ nie spełnia warunku dotyczącego korzystania z ulgi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych.
Przykład nr 2: pan Nowak ulgę internetową po raz pierwszy rozliczył w zeznaniu podatkowym za 2012 rok. Czy w tym roku też może to zrobić? Nie, ponieważ takie osoby mogły skorzystać z tego odliczenia jeszcze wyłącznie za 2013 rok.
Jakie wydatki można odliczyć
Jak już wynika z samej nazwy tej ulgi - odliczysz wydatki związane z użytkowaniem przez siebie internetu. I to niezależnie od miejsca, w którym z niego korzystasz oraz formy dostępu do sieci!
To oznacza, że ta ulga podatkowa dotyczy zarówno wydatków poniesionych w związku z surfowaniem w sieci na przykład w kawiarence internetowej, jak również w Twoim miejscu zamieszkania poprzez stałe łącze, czy też bezprzewodowo za pomocą urządzeń mobilnych, na przykład w komputerze lub w telefonie komórkowym.
Uwaga! Pamiętaj jednak, że ulga internetowa nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci internetowej.
Ile odliczysz
Trzeba wiedzieć o tym, że ulga internetowa jest limitowana. Limit roczny wynosi 760 złotych - na jednego podatnika.
Jak odliczyć
Zasada jest taka, że jeżeli jesteś podatnikiem podatku dochodowego obliczanego:
- na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej (na przykład uzyskujesz dochody z pracy) - odliczeń dokonujesz od swojego dochodu.
- w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (bo tę formę opodatkowania wybrałeś na przykład dla opodatkowania przychodów uzyskiwanych z prywatnego najmu mieszkania) - odliczeń dokonujesz od przychodu.
Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do którego lub do których dołączasz formularz PI T/O (to informacja o odliczeniach).
Źródło: informacje Ministerstwa Finansów.