Planów sportowych inwestycji bez liku tylko kasy nadal brak

Czytaj dalej
Bartosz Nowakowski

Planów sportowych inwestycji bez liku tylko kasy nadal brak

Bartosz Nowakowski

Drugi basen, lodowisko, centrum do sztuk walk, remont bieżni, a także remont płyty boiska - to część pomysłów inwestycji sportowych

Jeśli chodzi o inwestycje dotyczące obiektów sportowych, najbardziej widoczne na lokalnym widnokręgu wydaje się być boisko do hokeja na trawie. Zresztą budowy bacznie doglądają działacze Polonii Skierniewice.

- Zostało złożone zamówienie na trawę w Holandii, która ma pojawić się lada dzień. Dla dobra sprawy inne prace wokół samego boiska powinny być wcześniej zakończone, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia trawy - mówi Artur Zgliński, działacz Polonii Skierniewice.

Oddanie inwestycji planowane jest na koniec października. Choć zdaniem Artura Zglińskiego boisko mogłoby być oddane wcześniej, ale firma odpowiadająca za budowę zmniejszyła zasoby pracowników. Polonii Skierniewice zależało na czasie, ponieważ już 11 lipca rozpoczyna się sezon, a w takim przypadku zespół rundę jesienną będzie zmuszony zagrać na sztucznym boisku przy ulicy Pomologicznej.

Inwestycja boiska do hokeja na trawie wyniesie szacunkowo około 4 mln złotych. Połowę kosztów udało się załatwić poprzez Totalizator Sportowy, drugą część pokryje miasto. Choć była szansa, aby boisko w 94 procentach zostało sfinansowane przez środki zewnętrzne. Stosownych decyzji nie podjął Leszek Trębski, były prezydent miasta. - Wystarczyło, aby miasto przeznaczyło wyłącznie grunt pod inwestycje - ucina krótko Artur Zgliński i za przykład podaje boisko w Gąsawie, które praktycznie w całości zostało pokryte ze środków zewnętrznych.

Od kilku lat o basen o wymiarach olimpijskich ubiega się środowisko pływackie. O sprawie pisaliśmy szeroko na naszych łamach, ale warto też przytoczyć fragment ostatniego wpisu, który pojawił się na stronie internetowej inicjatywy „Drugi basen w Skierniewicach”, a która brzmi: „(...) obietnice padły już znacznie wcześniej. Już prawie dwa lata temu Otylia Jędrzejczyk, która była gościem w Skierniewicach zapowiadała, że za cztery lata przyjedzie ponownie i chętnie popływa w basenie o wymiarach olimpijskich. Zostały już tylko dwa lata, a na razie nie słyszymy nawet o projekcie. Nasza cierpliwość wystawiana jest na ogromną próbę (...)”.

Krzysztof Jażdżyk, prezydent miasta podkreśla, że wśród inwestycji sportowych najwyższy priorytet ma nowa pływalnie.

- Powtórzę jeszcze raz: szukamy środków na tę inwestycję, ponieważ miasto nie jest w stanie udźwignąć takiego obiektu w pojedynkę - mówi włodarz.

Pojawiały się pomysły, aby wraz z nową pływalnią kompleksowo powstało lodowisko.

Planów i pomysłów jest zdecydowanie więcej. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o remoncie bieżni lekkoatletycznej, znajdującej się przy Zespole Szkół Integracyjnych. Przypomnijmy, że bieżnia jest niewymiarowa i brakuje 60 metrów. W ostatnim czasie oględzin dokonała jedna z firm, jednak na razie nie padają żadne konkrety.

- Robimy przymiarki do remontu tej bieżni. Sprawa będzie rozpatrywana przez radę miasta pod koniec roku. Jest to ponownie kwestia środków, czy znajdą się w budżecie na przyszły rok - dodaje Krzysztof Jażdżyk.

Coraz częściej mówi się także o powstaniu centrum sztuk walk, które miałoby mieścić się na osiedlu Widoku. Tyle, że na taki obiekt też potrzebne są środki z zewnątrz. Choć Jerzy Gołębiewski, prezes Wojownika Skierniewice widzi pozytywy.

- Jeśli miałby powstać taki obiekt to rekomendowałbym przynajmniej dwa, może trzy pola walki. Z pewnością kompleksowo w takim budynku powinny znajdować się siłownie, sauny, a także mini odnowa bilogiczna - mówi Jerzy Gołębiewski.

Taki obiekt mógłby być pierwszy tego rodzaju w regionie między Łodzią a Warszawą. W takim przypadku łatwiej byłoby pozyskać najwyższej rangi turnieje w kraju (puchary Polski, a także mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych).

Pod koniec lipca na łamach naszej gazety pisaliśmy także o odrzuconym wniosku z budżetu obywatelskiego, który zakładał wymianę oraz drenaż boisk przy ulicy Nowobielańskiej. Wnioski zostały odrzucone, ponieważ zdaniem urzędu miasta kosztorys nie przewidywał niwelacji gruntu.

Lecz w ostatnim czasie odkopano także stare projekty budowy stadionu miejskiego przy ulicy Pomologicznej. W pierwszej kolejności chodzi o przesunięcie płyty boiska w stronę "nowej" trybuny. Pojawiały się także pomysły na dobudowanie nowej trybuny, pod którą mogłaby znajdować się tartanowa bieżnia na 100 metrów. W takim przypadku lekkoatleci mogliby trenować nawet ziomową porą.

Pomysłów bez liku - w przeciwieństwie do pieniędzy, których na inwestycje brak.

Bartosz Nowakowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.