Podpisem szefowej Rady Gminy w Łyszkowicach posługiwano się bezprawnie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Podpisem szefowej Rady Gminy w Łyszkowicach posługiwano się bezprawnie

Rafał Klepczarek

Grażyna Rykała, przewodnicząca Rady Gminy w Łyszkowicach powiadomiła śledczych o tym, że jej podpis elektroniczny używany był w urzędzie bez jej zgody.

Pisma wskazujące w tej sprawie na wójta Adama Rutę trafiły także do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi oraz Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

- Sprawa wydała się zupełnie przypadkowo - informuje pani przewodnicząca. - 19 lutego tego roku byłam w Urzędzie Gminy w Łyszkowicach, gdzie podpisywałam uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej. Poproszono mnie o wprowadzenie kodu PIN do karty elektronicznego podpisu. Byłam zaskoczona, bo żadnego kodu nie ustalałam. Próbowałam więc wprowadzić ten od karty bankomatowej, ale oczywiście nie miał prawa zadziałać. W pewnym momencie pojawił się urzędnik z właściwym kodem. Nie wiem, czy mojego podpisu od grudnia 2018 roku do lutego obecnego używano tylko do podpisywania uchwał i dlatego z ostrożności chcę, aby legalność tego procederu zweryfikowały odpowiednie organy - dodaje Grażyna Rykała, która 20 lutego wniosła do władz gminy o wydaje jej karty autoryzującej jej elektroniczny podpis.

W piśmie do organów ścigania pani radna wskazuje, że ustawa o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej mówi, iż osobie, która składa podpis elektroniczny przyporządkowany do innej grozi do 3 lat więzienia. Grażyna Rykała wskazuje także na to, że do 5 lat pozbawienia wolności grozi osobie, która podrabia dokumenty i posługuje się nimi, jakby były autentyczne.

Mieszkanka gminy Łyszkowice w piśmie do Prokuratury Okręgowej w Łodzi wnosi o wyłączenie z rozpoznawania tej sprawy śledczych z Łowicza. Przypomina ona, iż Adam Ruta w latach 1998 - 2005 pełnił funkcję komendanta powiatowego policji w Łowiczu, a to może „wywoływać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronnego prowadzenia postępowania przygotowawczego”.

Adam Ruta, wójt gminy Łyszkowice nie chce wypowiada się na temat doniesienia szefowej rady gminy, „bo w prokuraturze toczy się postępowanie w tej sprawie”.

- Liczę, że pani przewodnicząca będzie konsekwentna i powiadomi organy ścigania o tym, że dwoje radnych z jej ugrupowania podpisało się pod protokołem z komisji, a jedna z tych osób w ogóle nie była na jej posiedzeniu, druga natomiast pojawiła się tylko na jego części, a figuruje, jako jego protokolant - dodaje pan wójt.

Grażyna Rykała jest zaskoczona słowami włodarza gminy Łyszkowice. Twierdzi, że nie dysponuje przypisywaną jej przez wójta wiedzą. - Skoro pan wójt posiada takie informacje, to ma ustawowy obowiązek, jako funkcjonariusz publiczny, zgłosić do odpowiednim organom - wyjaśnia szefowa RG w Łyszkowicach.

Skarga na wójta w tym miesiącu

RG w Łyszkowicach w ubiegłym tygodniu nie zajmowała się skargą na wójta Adama Rutę. Radni przed wydaniem decyzji zasięgną w tej sprawie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, do której również trafiły oskarżenia włodarza gminy o faworyzowanie jednego z oferentów oraz niegospodarność i naruszenie prawa. Wójt uważa skargę za bezzasadną. Dotyczy ona wyłapywania bezpańskich psów.

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.