Podróże koleją w okresie Wszystkich Świętych

Czytaj dalej
Fot. PKP
Redakcja

Podróże koleją w okresie Wszystkich Świętych

Redakcja

Wzmocnione służby techniczne, więcej miejsc w pociągach, wsparcie informatorów na dworcach – kolej przygotowana do obsługi podróżnych podczas wyjazdów na Wszystkich Świętych. Nad bezpieczeństwem pasażerów na dworcach, peronach i w pociągach czuwać będą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Podróżni wybierający się koleją na Wszystkich Świętych i najbliższy weekend na największych dworcach mogą liczyć na wsparcie informatorów mobilnych. Informatorzy pomogą znaleźć odpowiedni peron, przekażą informacje o rozkładzie jazdy i możliwości dogodnej przesiadki. Dodatkowe wsparcie będzie m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Na dworcach przewidziano wzmocnione patrole Straży Ochrony Kolei.

Służby techniczne w gotowości
Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przez całą dobę czuwają nad sprawnym prowadzeniem ruchu pociągów. Dyspozytorzy utrzymują kontakt z przewoźnikami oraz analizują prognozy pogody. W okresie Wszystkich Świętych w dyspozycji będzie 160 zespołów szybkiego usuwania awarii na kolei oraz 20 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Na sieci kolejowej zabezpieczono również ok. 70 pociągów sieciowych na wypadek usterek sieci trakcyjnej i 7 lokomotyw osłonowych.

Dodatkowy pociąg TLK Małopolska BIS i więcej miejsc w składach PKP IC
Pasażerom, którzy zechcą wybrać się w podróż koleją od 30 października do 4 listopada, PKP Intercity zapewni składy wzmocnione o dodatkowe wagony. W niedzielę 04.11 w trasę wyjedzie dodatkowy pociąg TLK Małopolska BIS relacji Kraków Główny (15:45) – Warszawa Wschodnia (18:45). Na bieżąco monitorowana będzie frekwencja w pociągach i jeśli zajdzie potrzeba, w miarę możliwości, składy uzupełniane będą dodatkowymi wagonami. Więcej o ofercie przewoźnika na www.intercity.pl.
Działania Straży Ochrony Kolei dla bezpiecznych podróży
Ponad 3 000 funkcjonariuszy SOK czuwać będzie nad bezpieczeństwem podróżnych podczas przejazdów na Wszystkich Świętych. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach i w pociągach. By zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa będą zespoły terenowe SOK z psami. Na stacjach i wzdłuż linii działać będzie 9 Mobilnych Centrów Monitoringu. Nocą
efektywne działania funkcjonariuszy zapewni specjalne wyposażenie – lornetki termowizyjne i noktowizory. Funkcjonariusze grup operacyjno-interwencyjnych SOK prowadzić będą działania także po cywilnemu w pociągach pasażerskich i na stacjach kolejowych.
Dodatkowego wsparcia w okresie świątecznym udzielą również funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.
Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK – (22) 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

Całodobowe wsparcie podróżnych

Całodobowo działa Centrum Wsparcia Klienta (CWK), które zajmuje się obsługą pasażerów na każdym etapie podróży. Przy zmianach w kursowaniu pociągów CWK współpracuje w organizacji komunikacji zastępczej, umożliwiając pasażerom sprawne kontynuowanie podróży. Na kilkudziesięciu największych dworcach zapewnia przekąski i ciepłe napoje dla podróżnych z pociągów opóźnionych powyżej 120 minut. Na 11 największych dworcach pasażerom pomagają pracownicy specjalnych punktów informacyjnych – InfoDworców.

Sprawdź godzinę odjazdu pociągu przed rozpoczęciem podróży

Informacje o rozkładzie jazdy dostępne są na stronach internetowych: portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl oraz w aplikacji Rozkład Kolejowy. Na stacjach, przystankach i dworcach prezentowane są na plakatach, wyświetlaczach i infokioskach. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200*.

Szlaban na ryzyko!
Przedłużony listopadowy weekend to także czas wzmożonego ruchu na drogach. Każdy kierowca i pieszy musi pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i zachowaniu ostrożności przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych. W okresie listopadowego weekendu będą o tym przypominać w okolicy skrzyżowań toru i drogi funkcjonariusze SOK. PLK apelują o rozwagę na bezpieczny-przejazd.pl.
W przypadku awarii lub nieprzewidzianego zdarzenia na przejeździe, dodatkowe informacje są na specjalnej naklejce (#ŻółtaNaklejkaPLK) – na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku rogatki. Na każdej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer przejazdu z żółtej naklejki, który pozwala szybko zlokalizować miejsce zdarzenia i jeśli jest taka konieczność wstrzymać ruch pociągów.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.