Podwyżka czynszów w budynkach ZGM. Średnio o prawie 6,5 proc.

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Podwyżka czynszów w budynkach ZGM. Średnio o prawie 6,5 proc.

Rafał Klepczarek

Krzysztof Kaliński, burmistrz Łowicza, na wniosek Joanny Miki, dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej, podnosi od 1 lipca czynsze w lokalach komunalnych, administrowanych przez ZGM.

Stawki czynszowe dla 2,9 tys. najemców wzrosną średnio o prawie 6,5 proc. - Podwyżka wyniesie 4,63 proc. dla osób, które zajmują mieszkania komunalne - informuje Joanna Mika, dyrektor ZGM. - Stawka bazowa, na podstawie której ustalany jest czynsz, wzrośnie w tym wypadku z 4,54 do 4,75 zł za metr kwadratowy użytkowanej powierzchni. Natomiast czynsz w lokalach socjalnych pójdzie w górę o 8,3 proc. i zwiększy się z 1,2 zł do 1,3 zł za mkw.
Dyrektor Mika twierdzi, że podwyżka wiąże się ze wzrostem kosztów utrzymania lokali komunalnych. Nowe stawki czynszu i tak nie pokryją w całości wydatków ZGM i w tym roku ratusz będzie musiał dołożyć do jego działalności blisko 440 tys. zł.
Najwyższe czynsze w ZGM obowiązują w najnowszym miejskim bloku przy ul. Krudowskiego. Wynoszą one 5,58 zł za mkw. użytkowanej powierzchni. Po podwyżce kwota ta wzrośnie do 5,84 zł. Drogo jest też m. in. w bloku nr 1 na os. Starzyńskiego. Tam czynsz wzrośnie z 5,45 zł do 5,70 zł.
Najmniej płacą mieszkańcy komunalnego budynku przy ul. Nadbzurzańskiej. Miesięczne opłaty zostaną tam podniesione z 2,5 zł na 2,61 zł za mkw. mieszkania. Z kolei w kamienicy przy ul. Warszawskiej wzrosną one z 2,95 zł na 3.09 zł z metr kwadratowy użytkowanej powierzchni.
Dodatkowo o 10 proc. czynsze pójdą w górę w trzech blokach na osiedlu Kostka. W tym roku ZGM dociepla budynki nr 5, 12 i 14. W związku z tym opłaty wzrosną tam z 4,77 zł do 5,46 zł za mkw.
Wyższe stawki czynszowe obecnych mieszkańców budynków ZGM będą obowiązywać od początku wakacji. Nowi najemcy zwyżki czynszów mogą spodziewać się już od 10 kwietnia.
Więcej w środowym wydaniu "Dziennika Łódzkiego" oraz piątkowym wydaniu "ITS".

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.