Podział Łowicza na okręgi wyborcze budzi emocje wśród samorządowców

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Podział Łowicza na okręgi wyborcze budzi emocje wśród samorządowców

Rafał Klepczarek

Rada Miejska w Łowiczu podzieliła miasto na nowe okręgi wyborcze.

Rząd PiS zmienił zasady wyborów samorządowych i zrezygnował z jednomandatowych okręgów wyborczych. W efekcie władze miasta muszą określić granice nowych okręgów.

Powinny one spełniać współczynnik normy przedstawicielstwa mieszkańców, a nie mogą przy tym sztucznie dzielić dzielnic danego miasta. Te ostatnie w danym okręgu wyborczym winny ze sobą graniczyć.

Burmistrz Krzysztof Kaliński zaproponował radnym podział miasta na cztery okręgi wyborcze. Pierwszy z nich obejmie Korabkę i Zatorze (będzie tu wybieranych 6 radnych), drugi - Stare Miasto, Przedmieście i os. Starzyńskiego (5 radnych), trzeci - Nowe Miasto oraz osiedla Dąbrowskiego i Kostka (5 radnych), a czwarty - Bratkowice i Górki (5 radnych).

Wyborczy podział miasta wzbudza emocje wśród samorządowców. Niektórzy wskazują, że najwięcej radnych będzie wybieranych w okręgu, z którego do rady miasta może wystartować obecny włodarz Łowicza.

Radny Jakub Wolski (PiS) zaproponował inny podział miasta na okręgi. „Jedynka” ma obejmować Korabkę i Nowe Miasto (5 radnych), OW nr 2 - Stare Miasto, Zatorze i os. Starzyńskiego (6 r.), nr 3 - os. Dąbrowskiego, Kostkę i Przedmieście (5 r.) oraz nr 4, który składałby się z Bratkowic i Górek (5 r.).

Radni podjęli decyzję w tej sprawie już po zamknięciu tego numeru „ITS”

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.