Pół miliona na zlot sołtysów w Łowiczu. Na co poszła rządowa kasa

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Pół miliona na zlot sołtysów w Łowiczu. Na co poszła rządowa kasa

Rafał Klepczarek

Na co konkretnie poszło pół miliona złotych, które premier RP Mateusz Morawiecki przekazał wojewodzie łódzkiemu Zbigniewowi Rau na organizację budzącego kontrowersje Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa 2019 w Łowiczu?

Udział Mateusza Morawieckiego, premiera RP na Ogólnopolskim Dniu Sołtysa w Łowiczu odbił się szerokim medialnym echem w kraju. W marcowym spotkaniu wzięło udział około tysiąca gości z całej Polski. Większość z nich to oczywiście sołtysi, ale do Łowicza przyjechał także minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski.

Impreza, podczas której zagrał dla uczestników zespół Golec uOrkiestra (z koncertu wyproszono media, uznając, iż nie ma on charakteru publicznego), wywołała różne opinie. Wiele osób odebrało ją głównie przez pryzmat promocji rządu PiS w środowisku wiejskim i jeszcze przed niedzielną (17 marca) imprezą w Łowiczu czytelnicy pytali nas, na co konkretnie pójdzie ogromna kwota przeznaczona przez premiera na zjazd sołtysów. Trochę to trwało, ale udało nam się uzyskać informacje kwotowe.

Ponad 155 tys. zł przeznaczone zostało na koncert, przygotowanie stoisk dla kół gospodyń wiejskich oraz wynajem wielkoformatowego (7 m na 4 m) ekranu diodowego na prezentowanie tła i „spotów informacyjno-promujących”. Produkcja i przygotowanie tych ostatnich pochłonęły ponad 115 tys. zł.

Ponad 112 tys. zł wydano na „scenę wraz z wielkoformatowymi elementami scenografii nawiązującymi do motywów łowickich, nagłośnienie i oświetlenie sceny i hali, agregaty prądotwórcze, kontenery sanitarne zewnętrzne itp. oraz obsługa recepcyjna i szatni”.

53,7 tys. kosztowały posiłki przygotowane dla uczestników, 36 tys. „zapewnienie udziału KGW”, a prawie 19 tys. zł - zabezpieczenie medyczne, ochrona imprezy masowej oraz ubezpieczenie jej uczestników.

Listę wydatków zamykają takie pozycje, jak 5 tys. zł za wynajem hali ośrodka sportu, 5 tys. zł na transport i 1 tys. zł na materiały promocyjne.

Wszystkie kwoty podane nam przez służby prasowe wojewody łódzkiego są wartościami brutto.

Czy było warto? Jan Tobiasz, pomysłodawca ustanowienia Dnia Sołtysa, uważa że zaproszeni na uroczystości w Łowiczu zostali zlekceważeni i upokorzeni przez organizatorów. Posadzeni w ostatnich rzędach na twardych krzesełkach, jedzący na poczęstunek na kolanach i niedopuszczeni do głosu. Tak ocenia organizację ogólnopolskiej imprezy w Łowiczu prezes Stowarzyszenia Sołtysów i pomysłodawca tego święta.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.