Roman Bednarek

Policja pyta, a mieszkańcy mówią, dlaczego jest niebezpiecznie

Funkcjonariusze policji spotkali się między innymi z Klubem Seniora Ara Fot. Archiwum Funkcjonariusze policji spotkali się między innymi z Klubem Seniora Ara
Roman Bednarek

Odbywają się konsultacje społeczne policji z przedstawicielami różnych środowisk. Dzięki zebranym informacjom policja chce lepiej działać na rzecz bezpieczeństwa.

Ku końcowi zmierzają prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Skierniewicach konsultacje społeczne, których celem jest stworzenie tak zwanych map zagrożeń na terenie miasta i powiatu ziemskiego.

- Mapa zagrożeń będzie obrazować problemy i ewentualne zagrożenia na terenie miasta i powiatu skierniewickiego - tłumaczy Justyna Florczak-Mikina, rzecznik skierniewickiej policji. - Podczas konsultacji chcemy zasięgnąć opinii mieszkańców na temat poczucia bezpieczeństwa w okolicy ich miejsca zamieszkania, dowiedzieć się , jakie problemy, związane z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, dostrzegają.

Konsultacje z mieszkańcami rozpoczęły się 1 lutego i - jak wynika z informacji przekazanej przez skierniewicką komendę policji - do 23 lutego wzięło w nich udział ok. 500 osób. W spotkaniach uczestniczą przede wszystkim mieszkańcy miasta, ale także przedstawiciele różnych środowisk, między innymi młodzież wchodząca w skład Młodzieżowej Rady Miasta, członkowie skierniewickich klubów seniora, czy osoby związane ze skierniewickim oddziałem Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Z seniorami oprócz spraw związanych z tworzeniem mapy zagrożeń poruszone zostały także kwestie dotyczące oszustw, dotykających osób starszych, zwłaszcza metod wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”.

W siedzibie starostwa powiatowego odbyło się także spotkanie z wójtami gmin powiatu skierniewickiego oraz debata z udziałem ponad 30 dyrektorów szkół, funkcjonujących na terenie miasta i powiatu skierniewickiego. Podczas debaty mówiono nie tylko o miejscach niebezpiecznych, ale także o profilaktyce wymierzonej przeciwko dopalaczom.

Planowane są również spotkania w gminach powiatu skierniewickiego. Jedno z nich - z radnymi i sołtysami - odbyło się już w gminie Głuchów.

- Cieszymy się, że dzięki tym spotkaniom mamy okazję zasięgnąć zdania wśród różnych grup społecznych, instytucji, służb, inspekcji i straży - podkreśla Justyna Florczak-Mikina. - Budowanie bezpieczeństwa jest przecież wspólnym celem i obowiązkiem nie tylko służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny, ale i każdego obywatela. Mamy nadzieję, że mieszkańcy przyzwyczają się do takich spotkań i co jakiś czas będziemy spotykać się w coraz większym gronie.

Na koniec każdego spotkania uczestnicy wypełniają anonimową ankietę na temat poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

- Dzięki temu zebraliśmy mnóstwo informacji, które w połączeniu z informacjami zebranymi przez naszych dzielnicowych pozwolą nam stworzyć obraz rzeczywistych zagrożeń występujących na terenie naszego działania - mówi rzecznik skierniewickiej policji. - Informacje te będą służyć do planowania i umiejscawiania różnych służb w terenie i dostosowania ich do potrzeb mieszkańców.

Problemy, jakie dotychczas zgłaszali mieszkańcy, dotyczyły przede wszystkim organizacji ruchu drogowego, lokalizacji miejsc, w których najczęściej dochodzi do naruszeń przepisów ruchu drogowego, a także miejsc, w których gromadzi się na przykład pijąca młodzież i inne osoby zakłócające porządek.

W najbliższym czasie odbędzie się w siedzibie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej pięć spotkań z wspólnotami mieszkaniowymi. Pierwsze dwa zaplanowano na piątek 26 lutego - o godz. 14 policjanci spotkają się z wspólnotą z ul. Batorego 37/39, a o godz. 15 z ul. Reymonta 43. W poniedziałek 39 lutego odbędą się trzy spotkania - o godz. 16 z mieszkańcami bloku przy ul. Reymonta 43, o godz. 17 z wspólnotą ul. Reymonta 43a, a o godz. 18 z mieszkańcami ul. Wańkowicza 4.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.