Katarzyna Michałowska

Poradnik, jak leczyć się w ferie w kraju i za granicą podczas ferii

Poradnik, jak leczyć się w ferie w kraju i za granicą podczas ferii
Katarzyna Michałowska

W Łódzkiem ferie rozpoczną się 11 lutego. Przygotowaliśmy poradnik, jak się leczyć w ferie w kraju i za granicą.

Osoby, które planują ferie za granicą lub nawet krótki wypad na narty powinny pamiętać o EKUZ! Wczoraj na salach obsługi w Łodzi i delegaturach wydano w sumie 741 kart EKUZ.

CO DAJE NAM EKUZ?

Zgodnie z unijnymi/wspólnotowymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego na podstawie EKUZ osobie przebywającej tymczasowo w innym państwie członkowskim UE/EFTA przysługują te wszystkie rzeczowe świadczenia zdrowotne, które:
• są niezbędne z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu trwania pobytu,
• zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium państwa ubezpieczenia, aby uzyskać potrzebne leczenie.

Bez EKUZ rachunki za leczenie za granicą mogą być słone. Oto przykłady z ostatnich tygodni: 250 EUR kosztowało leczenie w Holandii (pogotowie ratunkowe – silny ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem), prawie 100 euro zapłacił pacjent w Holandii za konsultację lekarską z powodu silnego bólu brzucha, w Czechach 15 000 koron za przyjazd karetki i niezbędną pomoc medyczną po utracie przytomności.

JAK OTRZYMAĆ EKUZ

EKUZ jest bezpłatna i jeśli ubezpieczony zgłosi się po nią osobiście, zostanie wydana od ręki, najszybsi pracownicy ŁOW NFZ przygotowują ją w 2 minuty. Jeśli wniosek zostanie przesłany e-mailem (dos@nfz-lodz.pl) lub pocztą karta zostanie wystawiona w ciągu trzech dni od daty wpływu korespondencji, a następnie przesłana listem poleconym, kartę można także odebrać osobiście w Oddziale (jeśli osoba jest zainteresowana odbiorem osobistym, w mailu należy to wyraźnie zaznaczyć, warto również podać numer telefonu). Po wystawieniu karty pracownik NFZ kontaktuje się z wnioskodawcą i ustala termin odbioru karty. Uwaga! Jeśli chcemy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i odebrać kartę w imieniu innej osoby, można to zrobić na podstawie stosownego upoważnienia.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych, np. na Słowacji nie są finansowane świadczenie z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego).
Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.
Pamiętajmy, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić we własnym zakresie.

Więcej na ten temat: LINK

Katarzyna Michałowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.