Porozumienie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Komendy Miejskiej Policji
We wtorek 28 sierpnia podpisano porozumienie o współpracy między Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym a Komendą Miejską Policji. Porozumienie podpisali Bernard Motylewski i mł. insp. Tomasz Jarzyna.
Porozumienie obejmuje sprawy współdziałania w zakresie bezpieczeństwa, porządku publicznego, działań prewencyjnych, profilaktycznych i edukacyjnych na wodach i terenach przywodnych.
Współpraca będzie polegała na ratowaniu życia i zdrowia na wodach Zalewu Zadębie, ratowaniu mienia i środowiska naturalnego. Będą także prowadzone działania edukacyjne i profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa nad wodą dzieci, młodzieży i dorosłych i akcje informacyjne na temat zagrożeń środowiska naturalnego. WOPR i policja będą także kontrolować jednostki pływające i kąpieliska w zakresie wyposażenia technicznego w odpowiednią ilość środków ratunkowych oraz zmiany ukształtowania brzegów, nurtów i dna.
Współpraca będzie się również polegała na ujawnianiu i ściganiu sprawców wykroczeń i przestępstw na wodach i terenach przywodnych, prowadzeniu i udziale we wspólnych ćwiczeniach, szkoleniach, kursach z zakresu ratownictwa wodnego oraz znajomości obowiązujących przepisów na wodach.
W ramach porozumienia będzie prowadzona kontrola tzw. dzikich kąpielisk w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o bezpieczeństwie osób.
Porozumienie jest pisemnym unormowaniem wieloletniej współpracy między policjantami a ratownikami.
Szczególnie ważnym aspektem w budowaniu bezpieczeństwa jest prewencja i profilaktyka. Dzięki systematycznej pracy widać już efekty.
– Najlepszym tego dowodem jest brak utonięć w skierniewickim Zalewie Zadębie w ciągu przynajmniej czterech ostatnich lat – podkreślił Bernard Motylewski.