Katarzyna Michałowska

Poszukiwacze zabytków zatrzymani nad Zalewem Rawskim

Poszukiwacze zabytków zatrzymani nad Zalewem Rawskim Fot. Komenda Powiatowa Policji w Rawie Mazowieckiej
Katarzyna Michałowska

Policjanci z Rawy Mazowieckiej zatrzymali trzech mężczyzn, którzy są podejrzewani o poszukiwanie zabytków bez pozwolenia. Grozi im kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

W dniu 3 kwietnia policjanci z rawskiej komendy otrzymali informację, że na terenie osuszonego zalewu chodzą osoby z wykrywaczami metali.
– Policjanci podejrzewając, że mogą to być "poszukiwacze skarbów" pojechali we wskazane miejsce. Od razu zauważyli opisywane osoby. Jak się okazało, było to 3 mężczyzn w wieku 40, 41 i 43 lat, mieszkańcy powiatu piotrkowskiego oraz grójeckiego – informuje rzecznik rawskiej policji. – Mężczyźni tłumaczyli się, że nie robią nic złego ponieważ na plaży używanie wykrywacza jest dopuszczalne. Jak jednak ustalili funkcjonariusze wykonywali oni te czynności bez wymaganego prawem pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podejrzewając, iż to nie pierwszy raz jak mężczyźni wybrali się na "łowy" policjanci podjęli decyzję o przeszukaniu ich miejsc zamieszkania. Jak się okazało w domach zatrzymanych policjanci znaleźli przedmioty pochodzące z nielegalnych poszukiwań: broń, amunicję,monety, biżuterię.
Od ubiegłego roku poszukiwanie zabytków wykrywaczem metali bez zgody WKZ jest przestępstwem o czym mówi art.109 c Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami. Za ten czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Katarzyna Michałowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.