Wojciech Kubik

Potrzebna krew! Pandemia ograniczyła liczbę dawców

Potrzebna krew! Pandemia ograniczyła liczbę dawców
Wojciech Kubik

Chociaż w Punkcie Pobrań Krwi w Skierniewicach codziennie oddaje krew średnio 20 osób, wciąż brakuje tego cennego płynu. W okresie pandemii bowiem o połowę zmniejszyła się liczba pobrań. Dlatego zachęca się do oddawania krwi dodatkowymi udogodnieniami dla osób, które ją oddają.

Od środy, 27 stycznia, wprowadzono zasadę, że każdej osobie, która honorowo odda krew, przysługują dwa dni wolne od pracy - dzień oddania krwi oraz dzień następny. Poza tym każdy, kto w okresie pandemii, czyli od marca 2020 r; trzykrotnie oddał krew, otrzymuje zaświadczenie uprawniające do 33 proc. zniżki na przejazdy publiczną komunikacją w kraju - autobusową i kolejową.

- W okresie pandemii o połowę spadła ilość oddawanej krwi przez krwiodawców - podkreśla Katarzyna Korzeniewska z Punktu Pobrań Krwi w Skierniewicach. - Przez to, że są pozamykane szkoły, mamy też mało młodzieży szkolnej i zastanawiamy się nad jakimiś zachętami dla niej, ponieważ krwi wciąż brakuje i planowane w szpitalach zabiegi muszą być odkładane.

W tej chwili najwięcej honorowych krwiodawców oddaje krew dla konkretnych osób, oczekujących na zabieg, który może uratować życie.

Poza wspomnianymi już dodatkowymi udogodnieniami, każdy z dawców tradycyjnie otrzymuje paczkę z dziewięcioma tabliczkami czekolady. Punkt Pobrań Krwi w Skierniewicach przy ul. Dworcowej 3j pracuje od wtorku do piątku, zaś rejestracja krwiodawców odbywa się od godz. 8 do 11.30. Wyjątkowo w niedzielę, 31 stycznia, podczas finału WOŚP punkt będzie czynny w godz. 9-12.

Wojciech Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.