Prezydent RP uznał Nieborów i Arkadię za pomniki historii

Czytaj dalej
Fot. NID w Warszawie
Rafał Klepczarek

Prezydent RP uznał Nieborów i Arkadię za pomniki historii

Rafał Klepczarek

Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w czwartek (23 listopada) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczył certyfikaty potwierdzające uznanie kolejnych 11 zabytków za pomniki historii. Wśród nich znalazł się zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie wraz z ogrodem sentymentalnym w pobliskiej Arkadii. Oba unikatowe zabytki z powiatu łowickiego są częścią placówki podlegającej pod Muzeum Narodowe w Warszawie.

Tytuł pomnika historii przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Łódzkie do tej pory mogło poszczycić się zaledwie trzema takimi pamiątkami historii: bazyliką katedralną w Łowiczu, opactwem cystersów w Sulejowie oraz Łodzią, uznaną za wielokulturowe miasto przemysłowe.

BISTRO SZTUFADA SZKLARSKA PORĘBA KUCHENNE REWOLUCJE KANION MAGDA GESSLER W BISTRO SZUFLADA

Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i ogród sentymentalno-romantyczny w Arkadii należą do elitarnej w skali kraju grupy autentycznych, integralnych przykładów dawnej, wiejskiej rezydencji magnackiej skupiającej w swoich granicach rozwiązania o charakterze reprezentacyjnym, gospodarczym i przemysłowym. Obiekt w Nieborowie, jak i Arkadii cechuje wysoka wartość artystyczna przejawiająca się zarówno w formie architektury rezydencjonalnej, jak i w realizacjach sztuki ogrodowej.

Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie posiada czytelny układ przestrzenny z zachowanymi charakterystycznymi elementami struktury ogrodu regularnego i krajobrazowego, a także w znacznym stopniu oryginalnym tworzywem roślinnym i układem wodnym. Barokowy pałac, wraz z autentycznym układem i wyposażeniem wnętrz, zbiorami sztuki, biblioteka i archiwum stanowi ewenement w skali kraju, i jest jedna z najlepiej zachowanych rezydencji polskiej magnaterii.

Ogród w Arkadii założony w 1778 r. należy do pierwszych w Polsce, powstałych pod wpływem szkoły angielsko-chińskiej, kompozycji o cechach początkowo sentymentalnych, wzbogaconych później o rys romantyczny.

Oprócz zabytków, w których mieści się odwiedzane przez setki tysięcy turystów rocznie Muzeum w Nieborowie i Arkadii, do grona pomników historii 23 listopada zaliczono:
Ciechocinek – Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym
Gdańsk – Zespół pocystersko-katedralny w Gdańsku Oliwie
Grudziądz – Zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły
Janów Podlaski – Stadnina koni
Kielce – Dawny pałac biskupów i katedra
Kraków- Kopiec Kościuszki z otoczeniem
Nieborów i Arkadia – Zespół pałacowo ogrodowy i ogród sentymentalno-romantyczny
Gościkowo-Paradyż – Pocysterski zespół klasztorny
Radruż – Zespół cerkiewny
Sandomierz – Historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy
Szalowa – kościół parafialny św. Michała Archanioła
Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny (wpis rozszerzający istniejący już pomnik historii).

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.