Prezydent Skierniewic poszedł do sądu z byłym prezydentem

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Agnieszka Kubik

Prezydent Skierniewic poszedł do sądu z byłym prezydentem

Agnieszka Kubik

Wpisy Leszka Trębskiego na portalu społecznościowym oraz Alicji Cyrańskiej na blogu znalazły finał w sądzie.

Na ławie oskarżonych Sądu Rejonowego w Skierniewicach zasiądzie radny Leszek Trębski oraz była radna Alicja Cyrańska. Oboje są oskarżeni o naruszenie dóbr osobistych prezydenta Krzysztofa Jażdżyka. To on złożył pozew w trybie oskarżenia prywatnego.
W obu przypadkach rzecz dotyczy wpisów w internecie.

Prezydenta Skierniewic zbulwersował wpis na jednym z profili na FB,
gdzie jego dawny rywal w walce o fotel prezydencki dopytywał o „ustawiony przetarg” na działkę przy ul. Łowickiej. Zdaniem Leszka Trębskiego warunki przetargu były tak skonstruowane, że kupić działkę mogli tylko konkretni nabywcy, „w sposób skandaliczny” zaniżona miała być również cena. Leszek Trębski pytał również na FB, czy to przypadek, że „nabywcami zostali teściowie założycielki Klubu Mamy, grupy wyróżniającej się w atakowaniu mnie w trakcie kampanii wyborczej? ”

Była radna Alicja Cyrańska trafi z kolei na ławę oskarżonych za wpis na swoim blogu.
W marcu napisała tekst zatytułowany „Pożar śmieci na Rawce czyli „optymalny sposób” na załatwienie sprawy”, w którym - jak wynika z aktu oskarżenia - miała pomówić obecnego prezydenta sugerując, że Krzysztof Jażdżyk miał swój udział w spowodowanie ogromnego pożaru, który wybuchł na terenie firmy śmieciowej Foreco tuż po starcie kampanii wyborczej. Zdaniem adwokat Agaty Kuleszy-Bodych „internetowe wpisy naraziły Krzysztofa Jażdżyka na utratę zaufania publicznego niezbędnego do pełnienia funkcji prezydenta”.

Zarówno radny Trębski, jak i była radna Cyrańska twierdzą, że podtrzymują swoje stanowiska dotyczące internetowych treści.
- Jeśli prezydent nie chce odpowiadać na sesjach na moje zapytania i interpelacje, bo albo nie chce, albo nie potrafi, to jestem zmuszony zadawać je publicznie na portalach społecznościowych - mówi Leszek Trębski. - W końcu mamy swobodę wypowiedzi. Ponadto mój wpis o ustawionym przetargu jest w zasadzie zrelacjonowaniem tego, co mówiłem na sesji trzy tygodnie przed sprzedażą owej działki - i wszystko się sprawdziło.

- A ja uważam się za dziennikarza społecznego, który zadaje pytania w szeroko pojętym interesie społecznym- dodaje Alicja Cyrańska. - Krzysztof Jażdżyk oskarża mnie o to, że swym tekstem naraziłam go na utratę zaufania społecznego, a ja tylko zestawiłam chronologicznie fakty. Za wymowę tych faktów nie mogę odpowiadać. Krzysztof Jażdżyk wykorzystał nieuczciwie pożar śmieci w wyborach prezydenckich. Oczernił Leszka Trębskiego o wydanie pozwolenia na przetwarzanie niebezpiecznych odpadów, które miały spowodować pożar. Takie pozwolenie firma Foreco dostała dopiero w 2016 roku podczas kadencji Jażdżyka, i to aż na 10 lat. Kłamliwa informacja o tym pozwoleniu mogła wpłynąć na wynik wyborów, co stwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi. Czy w ten sposób zdobywa się zaufanie społeczne? - pyta.

Krzysztof Jażdżyk twierdzi, że od początku swojej działalności politycznej musiał znieść tak wiele oszczerstw skierowanych pod swoim adresem, że od dłuższego już czasu nosił się z zamiarem zawiadomienia organów ścigania. - Czarę goryczy przelały wpisy byłego prezydenta Skierniewic, który wciąż nie może się pogodzić z utratą władzy oraz byłej radnej, która pisze nieprawdę - mówi. - Nie mam nic przeciwko pisaniu na mój temat, ale niech to będzie prawda. Jestem do dyspozycji, by podjąć konstruktywną polemikę. Skierowałem sprawę do sądu, by ukrócić falę kłamstw i pomówień.

Co ciekawe, prezydent nie spotka się w sądzie z Sylwestrem Kardialikiem, który miał być pozwany w pierwszej kolejności. - Odpuściliśmy - mówi prezydent enigmatycznie, a równie mało rozmowny jest sam Kardialik. - Trzeba złapać oddech - mówi.

Pierwsza rozprawa 8 września o godzinie 11.

Agnieszka Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.