Profesor Bryła i jego unikatowe dzieło przyciągnęło filmowców pod Łowicz [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Profesor Bryła i jego unikatowe dzieło przyciągnęło filmowców pod Łowicz [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

W Maurzycach oraz Retkach (gm. Zduny) w powiecie łowickim w sobotę (16 listopada) kręcono zdjęcia do obrazu filmowego poświęconego profesorowi Stefanowi Bryle (ur. w 1886 roku w Krakowie – zm. w 1943 roku w Warszawie). Jest on konstruktorem pierwszego na świecie mostu spawanego. Znajduje się on właśnie w Maurzycach i łączy brzegi rzeczki Słudwi.

Most w Maurzycach zbudowany został w 1929 roku w ciągu dawnej krajowej "dwójki", obecnie wiedzie tamtędy droga nr 92. Było to nowatorskie rozwiązanie, gdyż wyparło znacznie droższe, bardziej pracochłonne i cięższe konstrukcje nitowane.

Maurzyce położone są kilka kilometrów od Łowicza w kierunku Poznania. Przed lat, wraz ze wzrostem, natężenia ruchu, most okazał się za wąski, wybudowano wówczas nowy. Szczęśliwie stary nie został zniszczony, a przesunięty kilkanaście metrów w bok.

Zabytkowy most ma 27 metrów długości i prawie sześć metrów szerokości. Waży 56 ton. Kilka lat temu przeprawa została wyremontowana na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi. Przy moście stanął polny głaz - wyrytym mottem życiowym profesora Bryły: "Trzeba myśleć i trzeba pracować".

Film będzie można obejrzeć na antenie TVP pod koniec przyszłego roku. Wzięli w nim udział także mieszkańcy gminy Zduny.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.