Natalia Zwolińska

"Prokurator" wyłudził pieniądze od seniorki. Oszustwo, jakiego jeszcze nie było

"Prokurator" wyłudził pieniądze od seniorki. Oszustwo, jakiego jeszcze nie było Fot. KPP Rawa Mazowiecka
Natalia Zwolińska

W minionym tygodniu rawscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Na komisariat zgłosiła się poszkodowana - 68-letnia mieszkanka Rawy Mazowieckiej, która tego dnia straciła znaczną kwotę pieniędzy. Oszuści namówili kobietę na zaciągnięcie dużego kredytu. Czy uda się odzyskać pieniądze?

Do całego zdarzenia doszło w środę, 24 listopada. Tego dnia 68-letnia mieszkanka Rawy Mazowieckiej odebrała dziwny telefon. Na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podwał się za policjanta. Poinformował on rawiankę, że jej dane łącznie z numerem dowodu zostały wykradzione i zagrożone są pieniądze na jej koncie bankowym.

- Oszust utwierdzał w przekonaniu rozmówczynię, że tylko on może pomóc w tej trudnej sytuacji. Po chwili zadzwonił na telefon komórkowy, którego numer kobieta sama podała, inny mężczyzna podający się za ,,prokuratora”, który nastraszył seniorkę mówiąc, że jest zagrożona i natychmiast musi udać się do banku, aby wziąć kredyt - mówi młodsza aspirant Agata Krawczyk z rawskiej komendy.

Wszystko rozgrywało się bardzo szybko. Kobieta nie miała nawet chwili na zastanowienie się. Pod jej mieszkanie podjechała zamówiona przez „prokuratora” taksówka, która zawiozła ją bezpośrednio do banku.

- Tam seniorka zaciągnęła kredyt i zgodnie z wytycznymi rozmówcy przelewem pocztowym wysłała na wskazane konta zagraniczne. Po wypełnieniu wskazówek, nadal prowadząc rozmowę z mężczyzną, taksówką wróciła do domu. Kiedy ochłonęła z emocji, dopiero w domu zrozumiała, że padła ofiarą przestępców i zgłosiła wszystko policji - mówi młodsza aspirant Agata Krawczyk.

Pomimo szybkiej interwencji policjantów, pieniędzy przelanych na zagraniczne konto nie udało się odzyskać. Oszuści zdążyli już wypłacić całość przelanych środków.

- Policjanci apelują do osób starszych i ich rodzin o ostrożność w sytuacjach, gdy dzwoni osoba podająca się za wnuczka, czy krewnego. Rozmowa prowadzona przez oszustów z pewnością ma na celu wyłudzenie od seniorów ich oszczędności. Pamiętajmy, jeśli odbieramy telefon i ktoś prosi, albo domaga się pieniędzy, nie podejmujmy natychmiastowych działań. Zakończmy rozmowę. Na spokojnie zastanówmy się i nie podejmujmy żadnych kroków pod wpływem emocji - mówi Agata Krawczyk, oficer prasowa rawskiej komendy.

Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;

nigdy nie podawaj swoich danych - wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła;

jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym, spotkaj się z nimi osobiście, bo będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce;

funkcjonariusze policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

Natalia Zwolińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.