Protest rolników na trasie S8 w Rawie Mazowieckiej. Zablokowana droga, objazdy dla kierowców

Czytaj dalej
Marcin Niklewicz

Protest rolników na trasie S8 w Rawie Mazowieckiej. Zablokowana droga, objazdy dla kierowców

Marcin Niklewicz

W czwartek od rana w Rawie Mazowieckiej trwał protest rolników. Po kilku godzinach pikietowania przed zakładami mięsnymi Food Service, około południa protestujący rozpoczęli blokadę trasy S8.

W czwartek, 13 grudnia, ok. godz. 9 przed siedzibą spółki Food Service w Rawie Mazowieckiej zebrało się około 300 rolników, głównie hodowców trzody chlewnej. Protestowali przeciwko sprowadzaniu według nich gorszej jakości trzody z zagranicy. Domagali się m.in. flagowania pochodzenia mięsa, kontroli importu półtusz wieprzowych, nawiązania współpracy z krajami azjatyckimi i eksportu polskiej wieprzowiny na tamtejsze rynki oraz wsparcia dla rolników ze strony izb rolniczych.

Początkowo protest polegał na zablokowaniu wyjazdu z terenu zakładu transportów mięsa, wpuszczano natomiast dostawy żywca. Protestujący domagali się rozmowy z kierownictwem firmy.

- Drzwi mojego gabinetu są otwarte, jestem gotowy do rozmowy z każdym - deklarował Marek Czerniej, prezes zarządu Food Service.

Jednocześnie dodawał, że nie zamierza wychodzić do protestujących żeby się "przekrzykiwać".

W gabinecie pana prezesa na pewno się nie zmieścimy - komentował Janusz Terka z NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. - Czekamy na rozmowy.

Kiedy do nich nie doszło, po kilku godzinach zapadła decyzja o zaostrzeniu protestu. Rolnicy podzielili się na dwie grupy. Jedna pozostała przed bramą zakładu, zaostrzając blokadę. Druga rozpoczęła blokowanie trasy S8 w kierunku Wrocławia.

- Grupa ok. 70 osób przemieszcza się w stronę Warszawy poboczem drogi na nitce w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego - informuje asp. Arkadiusz Chmielewski z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej. - Ze względów bezpieczeństwa ruch na tej nitce został wstrzymany.

Policja zabezpiecza protest. Zorganizowano objazd. Kierowcy jadący w kierunku Piotrkowa i Wrocławia na węźle Julianów kierowani są objazdem w stronę Rawy Mazowieckiej. Ponieważ protestujący cały czas przemieszczają się, ta tymczasowa organizacja ruchu może ulec zmianie.

W tej chwili zablokowana jest nitka w kierunku Wrocławia, Policjanci kierują wszystkie pojazdy objazdem na węźle Julianów na drogi W707 i W725. Ruch w kierunku Warszawy odbywa się bez zakłóceń - informuje nadkom. Adam Kolasa.

Odblokowano jezdnię w kierunku Wrocławia. Protestujący znajdują się na pobliskim parkingu przy drodze ekspresowej S8, po wylegitymowaniu powinni wracać do domu drogami serwisowymi.

Protest rolników na autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą. Pas w kierunku Warszawy zablokowany. Uwaga na utrudnienia!

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.