Prywatni właściciele kamienic w centrum zawstydzają miasto

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Prywatni właściciele kamienic w centrum zawstydzają miasto

Sławomir Burzyński

Kapitalnego remontu nie robiono w żadnej kamienicy należącej do miasta, poprawiany jest tylko ich stan techniczny. ZGM nie ma pieniędzy.

Należące do miasta kamienice straszą przechodniów zrujnowanymi elewacjami, co razi szczególnie w Rynku i na przyległych ulicach. Kontrast jest tym większy, że w ostatnim czasie znacząco poprawił się wygląd sąsiednich budynków, należących do prywatnych właścicieli. Ci, w przeciwieństwie do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, wzięli się za remonty.

Tuż przed świętem kwiatów udało się odrestaurować elewację kamienicy na rogu ulicy Strykowskiej, wcześniej całkowicie zmieniła oblicze kamienica przy ul. Rynek 7. O tej ostatniej zdarzyło się nam pisać już wcześniej, gdy zwracaliśmy uwagę na sypiącą się elewację.

W 1907 roku w kamienicy przy ul. Rynek 7 urodził się Tadeusz Sułkowski, skierniewicki poeta zmarły na emigracji. Miejsce upamiętnia wmurowana w 1997 roku tablica, ale wygląd jej otoczenia przynosił miastu wstyd. Samorząd nie miał jednak wpływu na wygląd prywatnego budynku, który wyremontowano dopiero po zmianie właściciela. Nowy zadbał o należyty wygląd nieruchomości, tablica z nazwiskiem poety zyskała godne otoczenie.

Tym szpetniej wyglądają kamienice miejskie. Dwie z nich, przy ulicy Rynek 4 oraz 5, wystawiono właśnie na sprzedaż, bo remont był nieopłacalny. Co z resztą? ZGM zarządza 160 budynkami mieszkalnymi, z czego 56 to kamienice w starej części Skierniewic.

- Kapitalnego remontu nie robiliśmy w żadnej kamienicy, poprawiamy tylko stan techniczny. Niektóre wymagają drobnych nakładów, ale są takie, gdzie potrzebny jest remont generalny - mówi Łukasz Paruzel, prezes ZGM.

Problem w tym, że ZGM ma wielomilionowe długi wobec dostawców wody i centralnego ogrzewania, bo lokatorzy mieszkań komunalnych zalegają z opłatami na ponad 6 mln złotych (o czym niedawno pisaliśmy). Stąd ZGM nie ma pieniędzy na remonty i modernizacje.

- Rynek, jak widać, pięknieje i chcemy jednak w 2017 roku zrobić remonty kapitalne elewacji przy ulicy Batorego 2. Jeśli chodzi o sam Rynek, to pod numerem 35 elewacja jest w dobrym stanie, w 10 i 11 do poprawy są gzymsy i sztukaterie, a w kolejnych latach poprawimy elewacje w kamienicy pod numerem 15 - wylicza prezes.

Z kolei przy pobliskiej ulicy Senatorskiej w kamienicy pod numerem 27 elewacje co prawda niezłe, ale w opłakanym stanie jest podwórko. Tu może być problem, bo zadłużenie jej lokatorów jest tak duże, że ZGM nie stać na remont.

W tym roku w centrum udało się wyremontować budynek ZGM przy ul. Gałeckiego 4, zajmowany przez prokuraturę, zrobić drogę pożarową do budynków przy ul. Żwirki 3, a także wykonać generalny remont elewacji kamienicy przy ul. Batorego 37/39.

Obecnie w samym Rynku trwa podłączanie do miejskiej ciepłowni kamienic pod numerami 8, 10, 11 i 35 oraz Batorego 2 i przy Senatorskiej 2. Rozruch ciepłociągu ma nastąpić w połowie listopada.

Obecnie prezes spółki rozmawia z właścicielem, czyli prezydentem miasta na temat pomocy dla ZGM. Prowadzone są też twarde rozmowy z dłużnikami. Jeżeli sytuacja finansowa się poprawi, stan techniczny budynków ZGM też się polepszy.

Sławomir Burzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.