Przebudowa stacji PKP Skierniewice

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Przebudowa stacji PKP Skierniewice

Sławomir Burzyński

Skierniewice zintegrują się z Europejskim Systemem Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS).

Zapowiadana już przed rokiem inwestycja wchodzi w fazę realizacji. W ramach kontraktu będzie wykonane Lokalne Centrum Sterowania (LCS Skierniewice) oraz zbudowany system ERTMS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym, integrujący transport kolejowy w Europie. LCS Skierniewice obejmie zasięgiem odcinki linii nr 1 Żyrardów-Skierniewice, Skierniewice-Koluszki oraz linie przyległe do niej. Przedsięwzięcie pochłonie ponad 0,4 miliarda złotych.

Co to oznacza dla pasażera? Na skierniewickim dworcu kolejowym powstanie trzeci peron, ponadto cały układ torowy stacji zostanie przebudowany. Gdy przebudowywano linię Łodź-Warszawa, układ torowy na stacji pozostał bez zmian. To kilkadziesiąt kilometrów torów i ponad sto rozjazdów – wszystko zostanie rozebrane i w znacznej części zbudowane od nowa.

Powstanie m.in. tor oraz garaż dla drezyn, specjalny tor do odstawiania ładunków niebezpiecznych wraz z droga dojazdową, zmodernizowany też będzie most kolejowy w parku. Ponadto przebudowie ulegnie sieć trakcyjna, powstanie też sieć energetyczna do oświetlenia terenów kolejowych, w tym przejazdów. Inwestycja nie zakłada odtworzenia i uruchomienia nieczynnego przejazdu obok dworca.

Ponadto powstanie nowy, trzeci peron o długości 200 metrów oraz kładka dla pieszych. Całość będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak informują PKP PLK, peron trzeci obsłuży przede wszystkim pociągi w kierunku Łowicza.

– Da to więcej możliwości organizacji ruchu – tłumaczy Maciej Dutkiewicz z warszawskiej centrali spółki PKP PLK.

Prace rozpoczną się latem, a potrwają do połowy przyszłego roku. Jednak cały układ torowy oraz peron powstaną jeszcze w tym roku, na kolejne miesiące pozostawiono montaż urządzeń sterujących.

Budowa LCS wraz z przebudową układu torowego obejmie też roboty prowadzone poza miastem Skierniewice. W powiecie skierniewickim na działkach kolejowych w gminie Słupia (Zagórze, Krosnowa), Godzianów (Płyćwia), Lipce reymontowskie (Lipce oraz Wola Drzewiecka) i w gminie Maków (Krężce, Dąbrowice i Maków).

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.