Przedsiębiorca kontra ZAiKS

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Dzik
Magdalena Grajnert

Przedsiębiorca kontra ZAiKS

Magdalena Grajnert

Piotr Karpiński otworzył zakład kosmetyczny w czerwcu ubiegłego roku. Już w lipcu otrzymał pierwsze pismo ze Stowarzyszenia Autorów ZAiKS z wezwaniem do zapłaty.

Przyznaje, że nie zwrócił na nie uwagi. Sprawa ucichła i przedsiębiorca prawie o niej zapomniał. Dopiero trzy tygodnie temu, kiedy nie było go w salonie, do gabinetu przyszła pani inspektor z ZAiKS. Usiadła w poczekalni i poczekała, aż z gabinetu wyjdzie klientka. Wtedy się przedstawiła.

- Pani miała już spisane utwory, jakie leciały - mówi Piotr Karpiński. - Dała pracownicy do podpisania protokół i wezwanie do zapłaty na kwotę 62,50 złotych - dodaje.

Właściciel salonu podkreśla, że nie ma zamiaru płacić ZAiKS żadnych pieniędzy.

- Posiadam oryginalne płyty, z hologramem - tłumaczy. - Radia nie słucham, moje radio nie ma nawet anteny. Za co mam płacić? Poza tym zaraz się odezwą kolejne instytucje i będą chciały, żeby i im płacić. Miesięcznie mam na to wydawać prawie 200 złotych? - pyta retorycznie.

Piotr Karpiński powiesił kartki: klienci są proszeni o niesłuchanie muzyki. Dodatkowo podpisują specjalnie przygotowane oświadczenie, że nie słuchają muzyki w gabinecie.

Z podobnym problemem inspektorzy ZAiKS nie spotykają się zbyt często.

- W wielu zakładach usługowych są zawarte umowy, bo są ludzie, którzy chcą żyć legalnie i rozumieją, że takie jest prawo - mówi Maria Chrustowska z ZAiKS.

Piotr Karpiński twierdzi, że klienci nie słuchają muzyki w jego zakładzie. O ile tak jest faktycznie, ZAiKS nie może naliczyć opłaty.

Zdaniem inspektor stowarzyszenia wystarczyłoby wyłączać odbiornik w momencie, kiedy przychodzi klient i nie ma najmniejszego problemu.

- Ten pan ma prawo wyłączyć muzykę i wypowiedzieć nam umowę - podkreśla Maria Chrustowska.

Przedsiębiorca mówi, że jest nową firmą na rynku i póki co nie zarabia na siebie. Co więcej, musi do interesu dokładać.

- Z pisma wynika, że muzyka, której słuchają klienci zwiększa moje obroty o 11 procent - mówi skierniewiczanin. - Jeśli czerpałbym korzyść prowadząc dyskotekę, klub czy zespół muzyczny - to rozumiem. Ale w gabinecie? Dla mnie to głupota - kwituje.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.