Rafał Klepczarek

Przedszkole nr 5 w Łowiczu zamknięte z powodu koronawirusa

Przedszkole nr 5 w Łowiczu zamknięte z powodu koronawirusa
Rafał Klepczarek

W związku ze stwierdzeniem u jednego z dzieci zakażenia COVID-19 burmistrz Krzysztof Kaliński podjął decyzję o zamknięciu z dniem 14 września Przedszkola nr 5 w Łowiczu. Dzień później koronawirusa wykryto u kolejnego przedszkolaka.

Sławomir Mucha, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu objął kwarantanną 20 przedszkolaków oraz ich rodziny, a także 20 rodzin nauczycieli oraz pracowników obsługi miejskiej placówki opiekuńczo-oświatowej. Łącznie około 100 osób.

Koronowirusa w łowickim przedszkolu wykryto przez przypadek. Jedno z dzieci miało mieć w miniony weekend przeprowadzony zabieg chirurgiczny i dlatego też zrobiono mu test na COVID-19.

- O tym, że wyszedł on pozytywnie dowiedziałam się w piątek, 11 września po godzinie 13 jednocześnie od rodzica dziecka i Sanepidu - informuje Emilia Raczek, dyrektor przedszkolnej piątki. - Po objęciu kwarantanną większości personelu zostałam z trojgiem nauczycieli, woźną oraz pracownikami pionu kuchennego. Jest nas za mało, aby objąć opieką pozostałe dzieci - dodaje przedstawicielka miejskiej placówki.

Tak duża liczba pracowników przedszkola objęta przez PSSE kwarantanną bierze się stąd, iż zakażony przedszkolak był pod opieką wielu nauczycieli-specjalistów. W tej sytuacji burmistrz Łowicza podjął decyzję o zamknięciu przedszkola do 21 września włącznie.

W tym tygodniu okazało się, że drugie pięcioletnie dziecko z Przedszkola nr 5 Jaś i Małgosia w Łowiczu zaraziło się koronawirusem COVID-19. To przedszkolak z tej samej grupy, do której uczęszcza dziecko z zakażeniem wykrytym 11 września.

Przedszkolak w weekend źle się poczuł. Miał gorączkę i kaszel. Lekarz rodzinny, z którym skontaktowała się rodzina malucha, zlecił wykonanie testu na COVID-19.

Wyszedł on pozytywnie, ale stan dziecka nie jest na tyle poważny, aby trafiło do szpitala (jego kolega z przedszkola przechodzi koronawirusa bezobjawowo). Natomiast test rodzica wyszedł negatywnie.

- W naszej sytuacji kolejny przypadek zakażenia niewiele zmienia, gdyż w kwarantannie jest 20 dzieci i ich rodzin oraz 20 pracowników przedszkola wraz z najbliższymi - informuje Emilia Raczek, dyrektor przedszkolnej piątki. - A test pozytywny dało badanie jednego dziecka, które już przebywa w kwarantannie. Mam nadzieję, że nasi podopieczni wyzdrowieją do 22 września i nie będzie kolejnych przypadków zarażenia COVID-19 w naszej placówce, a ta wznowi pracę w przyszłym tygodniu.

Zgodnie z naszymi zapowiedziami powiat łowicki od soboty (12 września) „przeszedł” ze strefy żółtej do zielonej, związanej z koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym zachorowania na COVID-19. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska 10 września podał nową listę powiatów, w których obowiązują obostrzenia mające pomóc w walce z COVID-19.

Powiat łowicki wyszedł ze strefy żółtej w związku postępującym spadkiem liczby osób, które chorują na koronowirusa oraz z faktem, iż nie notowało się nowych przypadków koronowirusa w tej części województwa łódzkiego. Ta tendencja utrzymywała się do minionego piątku. Od tego czasu zanotowano cztery nowe przypadki COVID-19.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.