Przypomnieli łowickich żołnierzy, którzy nie poparli przewrotu majowego
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu wydali kartę pocztową, która upamiętnia 90. rocznicę przewrotu majowego.
12 maja minęła okrągła rocznica warszawskich wydarzeń sprzed dziewięciu dekad. Marszałek Józef Piłsudski w dniach 12-15 maja 1926 roku dokonał zamachu stanu na demokratycznie wybrane polskie władze państwowe. Przyjmuje się, że powodem wojskowego puczu była pogarszająca się sytuacja polityczna i gospodarcza kraju. W efekcie bratobójczych walk zginęło 379 osób, wśród nich kilkunastu żołnierzy stacjonującego w Łowiczu 10 Pułku Piechoty.
Łowiccy piechurzy dochowali wierności przysiędze wojskowej i stanęli przeciwko Piłsudskiemu po stronie prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Przewrót majowy rozpoczął autorytarne rządy sanacji, których efektem była m. in. klęska militarna Polski w wojnie obronnej 1939 roku (kluczowe stanowiska dowódcze powierzano osobom, które musiały legitymizować się związkami z obozem Piłsudczyków, a nie przygotowaniem wojskowym oraz odpowiednimi przymiotami umysłowymi).
Na karcie pocztowej znalazła się zbiorowa mogiła na warszawskich Powązkach, w której spoczywają Dziesiątacy, polegli podczas majowego puczu Piłsudskiego.