Rada Miejska w Łowiczu wystąpi do wojewody łódzkiego i IPN w sprawie ulicy Żołnierzy Niezłomnych
Mieszkańcy ul. Żołnierzy Niezłomnych w Łowiczu nie chcą nazwy ulicy narzuconej im przez wojewodę łódzkiego Zbigniewa Rau. Rada Miejska w Łowiczu w czwartek (29 marca) na ich wniosek podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia do wojewody oraz Instytutu Pamięci Narodowej o zgodę zmiany nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych na ul. 17 Stycznia 1649 r.
W ramach ustawy dekomunizacyjnej wojewoda łódzki zarządzeniem zastępczym zmienił nazwę ul. 17 Stycznia w Łowiczu. Upamiętniała ona wejście czołówek pancernych Armii Czerwonej do Łowicza i wycofanie się Niemców. Za czasów PRL data ta była celebrowana jako wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej. IPN wskazał jednak, że był to początek zależności tej części Polski od Związku Radzieckiego.
Mieszkańcy przyzwyczaili się jednak do starej nazwy i złożyli wniosek o zmianę narzuconego patrona ulicy na datę związaną z wstąpieniem na tron Polski króla Jana II Kazimierza Wazy. Monarcha aż czterokrotnie bywał w Łowiczu. W bazylice mniejszej znajduje się nawet obraz, który jest mu poświęcony i był odsłaniany w jego obecności.
Na wniosek radnego Mariusza Siewiery dopisano, że w przypadku nowej nazwy dopuszczalny jest skrótowy zapis "ul. 17 Stycznia".
Decyzja rady miasta w sprawie wystąpienia do IPN i wojewody łódzkiego dotyczącego zmiany ul. Żołnierzy Niezłomnych nie była jednogłośna. Opowiedziało się za nią 14 radnych, 5 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.
Podczas różnych dyskusji na temat dekomunizacji ulicy na łowickich Górkach pade pytania, dlaczego wojewoda łódzki nie zmienił nazwy ul. Wyzwolenia. Zbigniew Rau zainteresował się również tym niewielkim ciągiem komunikacyjnym w Łowiczu. Brak zmiany nazwy ulicy, która upamiętnia wejście Rosjan w 1945 roku do Łowicza od strony dawnego mostu warszawskiego, wiąże się z tym, iż nie zanegował jej IPN, do którego o opinię wystąpił Zbigniew Rau.