Rada Powiatu Łowickiego przyjęła budżet na 2020 rok. Zmodernizują „Chruślankę” i izbę przyjęć

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Rada Powiatu Łowickiego przyjęła budżet na 2020 rok. Zmodernizują „Chruślankę” i izbę przyjęć

Rafał Klepczarek

Władze powiatu łowickiego uchwaliły plan finansowy na 2020 rok. Na inwestycje zarezerwowano blisko 9,2 mln zł, czyli prawie 9,7 proc. powiatowych wydatków.

Zarząd Powiatu Łowickiego kierowany przez starostę Marcina Kosiorka zaplanował w przyszłym roku dochody budżetowe na prawie 91 mln zł. Wydatki mają natomiast wynieść ponad 94,6 mln zł. Planowany deficyt budżetowy w wysokości ponad 3,7 mln zł zostanie pokryty zaciągniętym kredytem.

Mieszkańców prawie 80-tysięcznego powiatu łowickiego najbardziej interesują jednak wydatki inwestycyjne. Władze powiatu w przyszłym roku planują przebudować drogę powiatową łączącą Chruślin z Krępa. Popularna „Chruślanka” ma blisko 10 kilometrów. Na jej modernizację powiat chce pozyskać fundusze rządowe. W budżecie na ten cel zarezerwowano blisko 692 tys. zł.

400 tys. zł ma zostać wydatkowane na dokumentację techniczną przebudowy mostów w drogach powiatowych. Starostwo Powiatowe w Łowiczu dołoży także ponad 1,6 mln zł gminom, które będą ubiegać się o rządowe pieniądze na przebudowę dróg powiatowych biegnących w ich granicach.

Ponad 5,8 mln zł zarezerwowano na termomodernizację Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łowiczu oraz ZSP nr 2 w Łowiczu. 60 tys. zł ma zostać przeznaczone na adaptację pomieszczeń I LO w Łowiczu pod pilotażowy kierunek cyberbezpieczeństwo.

Władze powiatu łowickiego zapisały w planie finansowym na przyszły rok 240 tys. zł na modernizację Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu. Pieniądze te pójdą na modernizację izby przyjęć. W przyszłym roku powiat otrzyma prawdopodobnie 2 mln zł na informatyzację szpitala. Będzie się także ubiegał o fundusze zewnętrzne na dalszą modernizację ZOZ w Łowiczu.

W Domu Pomocy Społecznej w Borówku ma natomiast powstać palarnia tytoniu. Na tę dwuletnią inwestycję zarezerwowano 80 tys. zł.

Starosta Marcin Kosiorek przyznaje, że nie jest to budżet marzeń, ale jest on punktem wyjścia do ubiegania się o wsparcie inwestycji ze źródeł zewnętrznych. - W najbliższych latach chcemy zająć się także modernizacją infrastruktury sportowej naszych szkół - zapowiada starosta Kosiorek. - Staramy się o pozyskanie miejskiego gruntu pod budowę sali gimnastycznej ZSP nr 4. Na tę inwestycję chcemy pozyskać pieniądze z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dlatego też mam nadzieję, że rozmowy toczone w tej sprawie z burmistrzem Krzysztofem Kalińskim nabiorą tempa.

Projekt budżetu poparło 13 radnych, a cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.