Raj w Siole i okolicy

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Raj w Siole i okolicy

Roman Bednarek

Miasto razem ze spółkami przygotowuje projekt unijny. Skorzystają rowerzyści, miłośnicy sportów wodnych, użytkownicy ośrodka Grabskie Sioło oraz turyści.

Miasto przygotowuje się do partnerskiego projektu inwestycyjnego, w którym uczestniczyć będą głównie jednostki mu podległe - dwie spółki (Zakład Utrzymania Miasta i Pływalnia Nawa) oraz Centrum Kultury i Sztuki.

Partnerem ma być również Bolimowski Park Krajobrazowy, który zaplanował budowę tak zwanej bramy do lasu na końcu ul. Nowobielańskiej - o tym projekcie pisaliśmy w grudniu.

- Konkurs na projekty Regionalnego Programu Operacyjnego ma być ogłoszony w II kwartale roku, więc wniosek będziemy mogli złożyć nie wcześniej niż w maju lub czerwcu - informuje Zbigniew Sawicki, naczelnik wydziału pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych w urzędzie miasta. - Wiadomo już jednak, że wartość całego projektu nie może przekroczyć 8 milionów złotych, dlatego odbywają się teraz spotkania z partnerami, podczas których skonkretyzujemy, jakie inwestycje będziemy chcieli przeprowadzić.

Zakład Utrzymania Miasta chce zainwestować w ośrodek Grabskie Sioło w Budach Grabskich.

- Przede wszystkim zamierzamy dostosować ośrodek do potrzeb osób niepełnosprawnych, co wiąże się między innymi z zainstalowaniem windy w domu turysty, a także przygotowaniem pod tym kątem czterech pokoi gościnnych - tłumaczy Adam Stanecki, dyrektor spółki do spraw organizacyjno-administracyjnych. - Myślimy też o rozbudowie stołówki, aby zmieściło się w niej jednocześnie 120 osób, montażu siłowni zewnętrznej z urządzeniami dla niepełnosprawnych, budowie sauny w formie ruskiej bani, zainstalowaniu pompy ciepła i dokupieniu 10 jednoosobowych kajaków.

Miasto w ramach projektu zamierza zbudować dwie ścieżki rowerowe - pierwsza połączyłaby ścieżkę biegnącą wzdłuż ulicy Rawskiej ze ścieżką z Nowego Kawęczyna do Skierniewic, która będzie budowana w tym roku, druga natomiast powstałaby przy ul. Skłodowskiej, aby połączyć się z budowaną już ścieżką do Bolimowa. Z kolei CKiS planuje utworzyć centrum informacji turystycznej i oznaczyć tabliczkami informacyjnymi skierniewickie zabytki.

Spółka Nawa chciałaby zadbać o zalew Zadębie.

- Planujemy częściowo odmulić zbiornik, naprawić jego brzegi i przygotować tor do nart wodnych - mówi prezes spółki Tomasz Przybysz. - Marzy nam się także zbudowanie bulwaru nad rzeką Łupią z ciągiem spacerowo-rowerowym od miejsca, w którym park zbiega się z osiedlem Widok, do samego zalewu i otoczenie zbiornika taką ścieżką.

O tym, które z tych inwestycji znajdą się w projekcie, zadecyduje analiza kosztów poszczególnych przedsięwzięć.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.