Rajd Klasyków ulicami Skierniewic i Rawy Mazowieckiej już w najbliższą niedzielę

Czytaj dalej
Fot. Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska

Rajd Klasyków ulicami Skierniewic i Rawy Mazowieckiej już w najbliższą niedzielę

Natalia Zwolińska

W najbliższą niedzielę (26 września) ze Skierniewic ruszy rajd samochodów klasycznych. W dużej mierze będą to Maluchy, czyli Fiaty 126P, jednak organizatorzy zapewniają, że ciekawych modeli będzie znacznie więcej.

W samo południe, w niedzielę, na Rynku w Skierniewicach zbierać się będą uczestnicy niedzielnego rajdu klasyków. Przez godzinę będzie można podziwiać samochody, których wiek nie jest niższy niż 18 lat. Będzie można oglądać popularne w czasach PRL Maluchy, stare skody czy dacie. Będzie można również obejrzeć żuka czy poloneza.

- To bardzo dobry pomysł. Pamiętam, że w Skierniewicach były już organizowane takie imprezy, ale idea upadła w pewnym momencie. Chętnie przyjdę pooglądać samochody mojej młodości i pokażę je moim dzieciom #- mówi jeden z mieszkańców Skierniewic.

Już na paradzie Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw można było podziwiać przejazd kilkunastu klasyków. Na twarzach widzów wywoływały one uśmiech, ponieważ wszystkie pojazdy są w doskonałym stanie. Tym razem wielbiciele zabytkowych pojazdów będą mogli nie tylko obserwować je w trakcie jazdy. Samochody będzie można oglądać z bliska oraz porozmawiać z ich właścicielami.

- Moi synowie pasjonują się starymi samochodami. Ciągle wybierają resoraki malucha, poloneza, czy starych autobusów. Dla nich to coś wyjątkowego, bo po ulicach jeździ bardzo mało takich pojazdów. Jak usłyszeli, że w Skierniewicach będzie zlot starych aut, to odliczają już dni - mówi jedna z mieszkanek miasta.

Z Rynku w Skierniewicach, tuż po godzinie 13, wystartuje Rajd Klasyków. Samochody przejadą ulicami miasta, a następnie pojadą do Rawy Mazowieckiej. Tam również przewidziano przejazd głównymi ulicami miasta. Na zakończenie wydarzenia zaplanowano wspólne grillowanie, podczas którego, wszyscy uczestnicy, będą mieli możliwość lepszego poznania się oraz swoich pojazdów.

- Już na paradzie była możliwość zobaczenia samochodów rodem z PRL-u. Jednak pogoda była fatalna i na pewno nie wszyscy mieli możliwość oglądania tych samochodów. Myślę, że w niedzielę będzie bardzo duże zainteresowanie tym zlotem - mówi pan Tomasz.

Każdy, kto chce zobaczyć pojazdy, które niemal zniknęły z polskich dróg, będzie miał okazję już w najbliższą niedzielę, o godzinie 12, na Rynku w Skierniewicach.

Organizatorem Rajdem Klasyków jest nowe stowarzyszenie miłośników zabytkowych aut. W ostatnich tygodniach właściciele „pełnoletnich” egzemplarzy połączyli się w SKC126P i Klasyki. Ma to zapełnić lukę po klubie, który został rozwiązany.

W ostatnim czasie widać duże zainteresowanie samochodami klasycznymi i zabytkowymi. Warto podkreślić, że pojazd może zostać uznany za zabytkowy, kiedy jego wiek przekroczył 25 lat i otrzyma odpowiednie zaświadczenie rzeczoznawcy samochodowego. Wtedy właściciel pojazdu może otrzymać specjalne, żółte, tablice rejestracyjne.

Posiadanie samochodu zabytkowego upoważnia do zwolnienie z opłat obowiązkowego ubezpieczenia OC. Musi ono zostać wykupione jedynie na czas wyjazdu pojazdu na drogi publiczne. Jednak nie każdy właściciel chce, by jego auto zostało wpisane do specjalnej księgi samochodów zabytkowych. Wynika to z wielu obostrzeń chociażby przy sprzedaży takiego samochodu.

Jednak istnieje możliwość uznania pojazdu za unikatowy. Do tego również potrzebna jest opinia odpowiedniego rzeczoznawcy i wpis w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Aby samochód został uznany za unikat również musi przekroczyć wiek 25 lat. Taki wpis w dowodzie rejestracyjnym auta również zwalnia z opłat OC. Zwiększa również wartość pojazdu, a nie powoduje komplikacji przy ewentualnej sprzedaży.

Dlatego właśnie niewielu właścicieli klasyków decyduje się na żółte tablice rejestracyjne.

Natalia Zwolińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.