Ranking Perspektyw: Najlepsze szkoły w województwie łódzkim

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Agnieszka Kubik

Ranking Perspektyw: Najlepsze szkoły w województwie łódzkim

Agnieszka Kubik

Fundacja Edukacyjna Perspektywy już po raz siedemnasty opublikowała ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Niepubliczne LO im. ks. Konarskiego w Skierniewicach wciąż na szczycie rankingu Perspektyw.

Najlepszą szkołą w regionie wciąż pozostaje niepubliczne LO im. ks. Konarskiego w Skierniewicach, które w województwie łódzkim zajęło 8. miejsce i 101. w Polsce. 17. miejsce w Łódzkiem i 194. w kraju zajęło Pijarskie LO Królowej Pokoju w Łowiczu, a 19. i 220. w kraju I LO im. Józefa Chełmońskiego, też z Łowicza.

LO im. B. Prusa w Skierniewicach zakwalifikowało się na 23. miejscu (287. w kraju), a 27. miejsce w Łódzkiem (i 312 w kraju) zajęło LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej.

Jeśli chodzi o technika, to 9. miejsce w regionie i 98. w Polsce zajęło Technikum w ZS nr 3 w Skierniewicach (ekonomik), 12. i 157. w kraju Technikum nr 2 w ZSP nr 2 RCKUiP im. T. Kościuszki w Łowiczu, 22. i 281. miejsce w kraju Technikum nr 4 w ZSP nr 4 im. Wł. Grabskiego również w Łowiczu, a 24. i (i 300+ w kraju) Technikum w ZSP im. Władysława St. Reymonta w Rawie.

35. miejsce w Łódzkiem zajęło również Technikum w ZSP w Białej Rawskiej, 40. miejsce Technikum w ZSZ nr 1 w Skierniewicach (budowlanka), 43. miejsce przypadło w udziale Technikum im. 26. Pułku Artylerii Lekkiej w ZSP w Godzianowie, a 47. Technikum w ZSZ nr 2 w Skierniewicach (mechanik).

Województwo i kraj

W najnowszym rankingu "Perspektyw" najlepiej z naszego regionu wypadły szkoły z Łodzi. Pierwsze miejsce wśród liceów zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika w Łodzi. Technikum nr 10 w Łodzi, czyli popularny elektronik, prowadzi w kategorii techników.

W pierwszej setce najlepszych szkół w Polsce znalazło się w sumie siedem liceów oraz dziewięć techników z woj. łódzkiego. - Dobry wynik naszej szkoły jest zasługą wspólnej pracy uczniów i nauczycieli - podkreśla Maja Kaczmarkiewicz, pedagog z I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. - Młodzież, która do nas trafia, jest wyjątkowa. Nie staramy się skupiać tylko i wyłącznie na nauce. Zależy nam na tym, by rozwijać talenty naszych uczniów. Dajemy możliwość, by młodzi ludzie robili wszystko, co chcą.

Największe obłożenie w I LO ma klasa biologiczno-chemiczna. - Dużo osób po naszej szkole wybiera się na studia medyczne - podkreśla Kaczmarkiewicz. - Dużym zainteresowaniem cieszą się klasy matematyczno-fizyczne i ekonomiczno-prawnicze.

Maja Kaczmarkiewicz przyznaje, że są uczniowie, którzy nauce poświęcają dużo czasu. Jednak są i tacy, którzy mają jeszcze czas na rozwój pasji jak taniec, granie na instrumencie i śpiew. - W 2014 r. mieliśmy 4 laureatów i 14 finalistów ogólnopolskich olimpiad - mówi Kaczmarkiewicz. - Nasi uczniowie startują w konkursach wiedzy europejskiej. Dzięki temu mogą np. zwiedzać Brukselę. Jednak nauka to nie wszystko. Uczniowie organizują koncerty charytatywne, ostatnio zbierali pieniądze na hospicjum dla dorosłych.

Mimo dobrego wyniku, popularny "Koper" spadł w rankingu. Teraz ma miejsce 16., rok temu zajmował 12. lokatę. - To normalne, że szkoły z czołówki zamieniają się miejscami. Jednak nasze zaangażowanie się nie zmieniło - podkreśla Maja Kaczmarkiewicz.

Najlepsze technikum w woj. łódzkim też zanotowało gorszy wynik niż rok temu. Elektronik teraz może pochwalić się 13. pozycją. W ubiegłym roku cieszył się z ósmego miejsca. - Jesteśmy w czołówce najlepszych szkół w Polsce od 50 lat - podkreśla Włodzimierz Łużyński, wicedyrektor łódzkiego elektronika. - Trzymamy poziom. Nauki ścisłe są u nas na bardzo wysokim poziomie. Matematyka ma najwyższą zdawalność w Łodzi. Nie uczymy pod egzaminy, ale tak, by uczniowie zrozumieli przedmioty. Sukces zawdzięczamy ponadstandardowemu zaangażowaniu nauczycieli. Prowadzimy dużo zajęć dodatkowych. Kiedyś korzystaliśmy z projektów unijnych. Teraz nauczyciele prowadzą dodatkowe lekcje w ramach wolontariatu, uczniowie są chętni uczyć się nawet w soboty - dodaje Włodzimierz Łużyński.

Wicedyrektor podkreśla, że absolwenci elektronika nie mają problemu z dostaniem się na studia, a potem ze znalezieniem pracy. - Większość studiuje na Politechnice. Udaje im się przetrwać na najtrudniejszych kierunkach - mówi.

Według "Perspektyw" najlepszym liceum w Polsce jest XIV LO im. Staszica w Warszawie, zaś technikum - Technikum Zawodowe nr 7 w Nowym Sączu.

Agnieszka Jasińska

Licea: miejsce w rankingu, w nawiasie miejsce przed rokiem

16. I LO im. Kopernika w Łodzi (12)
17. Publiczne LO Politechniki Łódzkiej (27)
26. XXI LO w Łodzi (29)
57. III LO w Łodzi (60)
82. II LO w Tomaszowie (97)
98. XII LO w Łodzi (50)
99. XIII LO w Łodzi (138)

Technika: miejsce w rankingu, w nawiasie miejsce przed rokiem

13. Technikum nr 10 w Łodzi (8)
19. Technikum nr 2 w Zduńskiej Woli (20)
22. Technikum nr 13 w Łodzi (57)
43. Technikum nr 1 w Sieradzu (53)
56. Technikum w ZS nr 2 w Wieluniu (w trzeciej setce)
69. Technikum nr 9 w Łodzi (113)
83. Technikum Elektryczno-Elektroniczne w Radomsku (289)
89. Technikum z ZS im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie (w ubiegłym roku zabrakło go w rankingu)
98. Technikum w ZSZ nr 3 w Skierniewicach (rok temu znalazło się w trzeciej setce)

Agnieszka Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.