Ratusz wydał przewodnik turystyczny po ziemi łowickiej [Zdjęcia]
Staraniem Urzędu Miejskiego w Łowiczu stołeczna spółka Euro Pilot wydała przewodnik turystycznego „Wszystkie kolory Łowicza i Ziemi Łowickiej”.
Publikacja zawierająca mapy, opisy zabytków oraz ciekawostki o mieście nad Bzurą została wydrukowana w nakładzie 4 tys. sztuk, z których 2 tys. nabył łowicki ratusz. Przewodnik w cenie 12,9 zł rozprowadzany będzie w województwie łódzkim oraz w miastach woj. mazowieckiego odległych od Łowicza do 60 kilometrów.
Przewodnik, którego koszt wydania oraz opracowania graficznego, merytorycznego i kartograficznego wyniósł 31,5 tys. zł, można już nabyć w Łowickim Ośrodku Kultury. Od 20 kwietnia zostanie on wprowadzany także do obrotu przez sieci: Empik oraz Ruch.
- Wydanie przewodnika turystycznego spowodowane było faktem, iż od lat nie mieliśmy tego typu wydawnictwa – informuje Michał Zalewski, kierownik Biuro ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Łowiczu. – Ostatnia podobna publikacja pojawiła się na rynku w 1993 roku i było to książkowe wydanie przewodnika Wiesława Stachlewskiego zatytułowanego „Łowicz i okolice”. Był on znacznie mniej poręczny niż nasz kieszonkowy.
Autorzy miejskiej publikacji nie ustrzegli się pewnych nieścisłości. Dla przykładu monument na błoniach, poświęcony ofiarom niemieckich obozów pracy przymusowej, nazwano Pomnikiem Trzech Narodów, choć trafiali tam nie tylko Polacy, Żydzi i Rosjanie, ale także sowieccy żołnierze z innych republik Związku Radzieckiego.
W przypadku trzykondygnacyjnej kamienicy przy Starym Rynku powielono informację, że obiadował w niej sam Napoleon Bonaparte. Mówi o tym zresztą pamiątkowa tablica z 1981 roku. A przecież źródła historyczne wskazują na to, że wielki cesarz Francuzów dwukrotnie gościł w parterowym budynku należącym do podkomorzego gostyńskiego, który niegdyś stał na miejscu obecnej budowli.