RAWiK sam sobie wytworzy prąd

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Roman Bednarek

RAWiK sam sobie wytworzy prąd

Roman Bednarek

RAWiK już zainstalował urządzenie, które produkuje prąd na potrzeby spółki. Ma to dać około 300 tys. złotych oszczędności w skali roku.

W czerwcu 2016 r. spółka Rawskie Wodociągi i Kanalizacja rozpoczęła inwestycję pod nazwą „Budowa nowego zespołu kogeneracyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na terenie oczyszczalni ścieków Żydomice”. Wykonawcą jest spółka Horus-Energia z Sulejówka. Koszt inwestycji to prawie 1,6 mln zł. Na to zadanie spółka RAWiK otrzymała dotację w wysokości 1,1 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach zadania został zainstalowany w pomieszczeniu kotłowni oczyszczalni agregat o mocy 190 kW produkujący energię elektryczną. Agregat napędzany jest biogazem powstającym na terenie oczyszczalni ścieków w wyniku fermentacji osadów ściekowych.

- Jednostka jest już zainstalowana i w tej chwili trwa jej rozruch - informuje prezes spółki RAWiK Sebastian Gromek. - Urządzenie produkuje energię elektryczną, ale trzeba jeszcze wszystko wyregulować i ustawić odpowiednio, aby jego praca była jak najbardziej efektywna.

Zespół kogeneracyjny zaspokoi zapotrzebowanie spółki na prąd w około 70 procentach. Resztę potrzebnej energii oczyszczalnia pobierze z sieci. Prezes Gromek szacuje, że inwestycja przyniesie spółce oszczędności sięgające 300 tys. złotych w skali roku.

Aby urządzenie pracowało w pełni wydajnie, potrzebny jest stały dopływ biogazu, którego spółce nie brakuje.

- Oprócz powstających na oczyszczalni osadów ściekowych przyjmujemy również duże ilości odpadów organicznych, z których produkujemy biogaz, więc mamy wystarczające ilości paliwa - podkreśla Sebastian Gromek.

Zespół kogeneracyjny może produkować energię jedynie na potrzeby spółki, co oznacza, że RAWiK nie może jej sprzedawać do sieci energetycznej.

Roman Bednarek

dziennikarz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.