Rekiny oraz owoce morza z rtęcią wycofane z Biedronek

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Rekiny oraz owoce morza z rtęcią wycofane z Biedronek

Rafał Klepczarek

Inspekcja sanitarna podczas rutynowej kontroli wykryła steki z rekina, które zawierały prawie dwukrotnie więcej rtęci niż pozwalają na to unijne normy. Niebezpieczne produkty rybne trafiły do sieci sklepów Biedronka. Tylko w Łódzkiem wycofano ich 6,4 kilograma.

- Nasze laboratorium wykryło przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu rtęci w produkcie mrożonym pod nazwą "Stek z rekina" - informuje Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie. - Jego producentem jest portugalska firma Gelpeixe. Ponadnormatywne stężenie rtęci stwierdzono w partii o numerze 5051 z datą przydatności do spożycia 28 sierpnia 2016 roku.

Badanie laboratoryjne wykazało, że w badanym produkcie jest 1,835 miligrama rtęci na kilogram rekiniego steku. Wynik podano z tolerancją plus-minus 0,367 mg/kg. Maksymalna norma rtęci dopuszczalna dla ryb w Unii Europejskiej wynosi 1 mg/kg, a dla produktów rybnych 0,5 mg/kg.

Po tym, jak sprawą zainteresowała się Państwowa Inspekcja Sanitarna, właściciel sieci Biedronka natychmiast rozpoczął wycofywanie ze swoich sklepów także dwóch innych partii tego produktu o numerach 5027 i 5025 oraz mieszanek ryb i owoców morza z rekinem i łososiem w składzie o numerach partii: 5026, 5028 i 5056. Miało to związek z podejrzeniami, że tam także mogło dojść do przekroczenia dopuszczalnych norm zawartości rtęci.

Biedronka ostrzegła klientów, aby zwracali do sklepów zakwestionowane mrożonki. Jeżeli to uczynią, to otrzymają zwrot pieniędzy. Podjęto także decyzję, że centrum dystrybucyjne portugalskiej spółki w Polsce nie będzie przyjmowało zwrotów ze sklepów. Utylizacja odbywa się w poszczególnych sklepach największej w kraju sieci handlowej.

- W Łowiczu jedno opakowanie takiego steku z rekina zostało stwierdzone w Biedronce przy ul. Warszawskiej i tam zniszczone - informuje Sławomir Mucha, szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu.

Zbigniew Solarz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi twierdzi natomiast, że w naszym regionie wykryto i utylizowano 6,4 kilograma steku z rekina.

Co się stanie, jeśli ktoś zje skażoną rtęcią mrożonkę. - Nie powinno to nikomu zaszkodzić, gdyż unijne normy są bardzo wyśrubowane i tak skonstruowane, że dopiero regularne spożywanie zakwestionowanego produktu może mieć jakieś negatywne konsekwencje dla zdrowia - zapewnia Jan Bondar. - Rtęć jest pierwiastkiem, który może pochodzić ze źródeł naturalnych np. wybuchu wulkanu, ale przede wszystkim z powodu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dla przykładu jest jej dużo w rybach bałtyckich.

Także przedstawiciele spółki Jeronimo Martins Polska, która jest właścicielem sieci Biedronka, zapewniają, że "zgodnie z informacją od producenta dopiero długotrwałe spożywanie produktu, którego parametry wykraczają poza normy, mogłoby rodzić skutki dla zdrowia konsumentów".

Salmonella w makreli

Pod koniec kwietnia inspekcja sanitarna wykryła także inny niebezpieczny produkt rybny.

W próbce wędzonej makreli o numerze partii 404889A wykryto obecność bakterii Salmonella Albany. Produkt polskiej firmy Koral z Tczewa przeznaczony był do sprzedaży w sklepach Carrefour, Żabka i Czerwona Torebka. Spółka Koral poinformowała kontrahentów o jego wycofaniu z obrotu. Operację tę nadzoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Przedstawiciele PIS podkreślają, że wszystkie szczepy bakterii z rodzaju salmonelli od wielu lat są w Polsce uznawane za najczęstszą przyczynę bakteryjnych zatruć pokarmowych. Ich obecność w żywności, oprócz ewentualnego spowodowania zachorowania, może sprawić, że bakterie "zasiedlą" kuchnie domowe czy miejsca zbiorowego żywienia, a to będzie skutkować dalszymi zatruciami.

Warto od czasu do czasu wejść na stronę internetową Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl) i w zakładce "Ostrzeżenia publiczne dotyczące żywności" sprawdzić, jakich produktów należy unikać.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.