Remont przejazdu w Arkadii pod Łowiczem wstrzymał blokady DK 70

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Remont przejazdu w Arkadii pod Łowiczem wstrzymał blokady DK 70

Rafał Klepczarek

Na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe w czwartek (10 października) ma rozpocząć się modernizację przejazdu kolejowego w podłowickiej Arkadii (gm. Nieborów). Wstrzyma ona organizację kolejnych blokad DK nr 70 przez łowiczan, którzy mają dość zalewu tirów na ul. Bolimowskiej i Warszawskiej, które są częścią krajówki.

Dzieje się tak dlatego, że planowane prace remontowe potrwają do 28 października i wiążą się z całkowitym zamknięciem dla ruchu samochodowego drogi krajowej nr 70. Przejazd w Arkadii ma być nieprzejezdny od czwartkowego ranka (do wstrzymania ruchu miało dojść już po zamknięciu tego numeru „ITS”).

- Roboty obejmą wymianę szyn oraz stabilizację toru - zapowiada Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK w Warszawie. - Dzięki nim pociągi pojadą szybciej i bezpieczniej. Prace przyniosą też korzyści kierowcom i mieszkańcom. Przejazd zyska nowe płyty przejazdowe oraz nową nawierzchnię drogową.

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w związku zamknięciem ruchliwej drogi przygotowała dla kierowców objazdy. - Objazd z Łowicza dla pojazdów ciężarowych poprowadzi: drogą krajową nr 14 do drogi wojewódzkiej 704 i dalej przez węzeł Łowicz autostradą A2 do węzła Skierniewice, skąd można wrócić na DK nr 70 w kierunku Skierniewic - informuje Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA. - Objazd obowiązuje w obu kierunkach.

Dla kierowców aut osobowych przygotowano objazdy drogami lokalnymi. Z Łowicza pojadą oni przez Mysłaków, Bednary do Arkadii. Można też pojechać w kierunku Skierniewic przez Zielkowice, Bobrowniki i Bełchów. Tu także objazdy obowiązują w obu kierunkach. - Zamknięcie przejazdu jest nam na rękę, bo mieszkańcy Zatorza będą w tym czasie mogli zobaczyć, jak wygląda życie bez tirów - mówi Piotr Tarczyński, lider protestów drogowych, króre 3 i 4 października miały miejsce na ul. Warszawskiej i Bolimowskiej. Każdego dnia po pasach z przerwami na rozładowanie korków samochodowych przez 3 godziny przechodziło tam około 200 osób.

Tarczyński zapowiada kolejne blokady po otwarciu przejazdu kolejowego w Arkadii. Jaki jest ich dotychczasowy efekt?

Maciej Zalewski informuje, że oddział GDDKiA w Łodzi widzi zasadność budowy wschodniej obwodnicy Łowicza.

- Potrzeba realizacji obwodnicy Łowicza w ciągu drogi krajowej nr 70 została zgłoszona przez GDDKiA prawie rok temu do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na kolejną perspektywę finansową UE (2021-2027) - przypomina przedstawiciel GDDKiA w Łodzi.

Dodaje on, iż obecnie obowiązujący program budowy dróg krajowych do 2025 roku nie przewiduje sfinansowania wschodniej obwodnicy pelikaniego grodu. Oznacza to, że z powodu braku akceptacji ze strony ministerstwa GDDKiA w Łodzi nie może podjąć nawet działań planistycznych.

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.