Rewitalizacja Rawy: Pierwsze spotkanie z mieszkańcami
Odbyło się pierwsze spotkanie z mieszkańcami Rawy Mazowieckiej w sprawie lokalnego programu rewitalizacji miasta.
Poza przedstawicielami urzędu miasta uczestniczyli w nim dr Aleksandra Jadach-Sepioło ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz architekt Stanisław Bochyński. Goście przedstawili prezentację, która wyjaśniała problemy związane z rewitalizacją i próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego rewitalizacja jest potrzebna i jakie rezultaty może przynieść.
Program rewitalizacji był już gotowy w ubiegłym roku, ale w ubiegłym roku zmieniły się wytyczne rządu w sprawie prowadzenia procesów rewitalizacyjnych. Według nich rewitalizacja powinna rozwiązywać przede wszystkim problemy w sferze społecznej. Dlatego między innymi nowe władze miasta zrezygnowały z niektórych inwestycji, na przykład z budowy parkingu podziemnego na pl. Wolności, co nie spodobało się lokalnym przedsiębiorcom.
– Ten parking miał pomieścić 120 aut, Gdyby tyle pojazdów zniknęło z centrum miasta zyskalibyśmy mnóstwo przestrzeni – tłumaczył jeden z nich. – Bez miejsc parkingowych nie będzie rozwoju drobnego handlu i usług. Mamy wrażenie, że rezygnując z tej inwestycji, władze miasta unikają pracy i odpowiedzialności.
Burmistrz Dariusz Misztal zapewnił, że problem braku miejsc do parkowania na pewno zostanie rozwiązany.
– Jeszcze nie wiemy, w jaki sposób to zrobimy, ale parkingi na pewno będą – przekonywał gospodarz miasta. – Jeśli już naprawdę nie będzie innej możliwości, to nie wykluczam powrotu do projektu budowy parkingu podziemnego.
Niektórzy mieszkańcy zwracali uwagę, że poza obszarem rewitalizacyjnym znalazł się kościół augsbursko-ewangelicki.
– Z pewnością jest to obiekt, który wymaga remontu i odnowienia – podkreślali. – Czy to oznacza, że nie ma on szans na to, aby znalazł się w programie? – dopytywali.
Uspokoiła ich specjalistka od rewitalizacji z SGH w Warszawie.
– Obszar rewitalizacji będzie się jeszcze zmieniał – zapewniała Aleksandra Jadach-Sepioło. – Po to jest spotkanie, abyście państwo mogli wprowadzać swoje pomysły.
Przedstawiciele emerytów i rencistów postulowali, aby wprowadzić w mieście komunikacją miejską.
– W tej kwestii poczyniliśmy już pewne kroki – poinformował burmistrz Misztal. – Nie chciałbym jeszcze zdradzać szczegółów, ale myślę, że wkrótce problem będzie rozwiązany.
Organizatorzy spotkania zachęcali na koniec do wypełniania ankiety, dostępnej na stronie internetowej miasta, dzięki której mieszkańcy będą mogli podzielić się swoimi pomysłami. Ankiety, które są dostępne na stronie internetowej miasta oraz w urzędzie, należy wypełnić i dostarczyć do ratusza do 28 września.
– Po analizie ankiet propozycje będą włączane do programu rewitalizacji – zapewnia Paweł Piątkiewicz, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego, promocji i integracji europejskiej w urzędzie miasta. – Ankiety powinni wypełnić także instytucje, organizacje i stowarzyszenia zainteresowane udziałem w programie rewitalizacji. W ten sposób mogą stać się beneficjentem środków unijnych, przeznaczonych na realizację programu. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy mogą zaplanować inwestycje i otrzymać dotację, pod warunkiem jednak, że z inwestycji będą wynikać jakieś korzyści społeczne, na przykład dodatkowe miejsca pracy.
Wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne, które będą trwały 30 dni. Prace nad lokalnym programem rewitalizacji powinny się zakończyć w połowie grudnia.