Rewitalizacja Skierniewic: Miasto "strzela" o 20 mln złotych

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Rewitalizacja Skierniewic: Miasto "strzela" o 20 mln złotych

Sławomir Burzyński

Rewitalizacja obejmie 9 kamienic komunalnych w centrum, których stan jest najgorszy. Wieża ratusza ma być punktem widokowym, a ogród parafialny dostępny dla mieszkańców

Ogród przy parafii św. Jakuba może być otwarty dla mieszkańców miasta, ratusz odnowiony, a dziewięć najbardziej zniszczonych kamienic komunalnych objętych rewitalizacją do 2018 roku. Miasto stara się o uzyskanie około 20 mln złotych na ten cel.

- W środę przed świętami odbyło się spotkanie z projektantem studium wykonalności, rewitalizację kamienic chcemy poszerzyć o rewitalizację ratusza, budynku Konstancji Gładkowskiej oraz ogrodu przy parafii - punktuje wiceprezydent Eugeniusz Góraj.

Rewitalizacja ratusza ma polegać na odnowieniu elewacji, przebudowie stropów, a także zaadaptowaniu ratuszowej wieży z zegarem na cele widokowe. O zabytkowym dworku modrzewiowym Konstancji Gładkowskiej, będącym siedzibą Izby Historii Skierniewic, niedawno pisaliśmy. Jego stan jest fatalny i prawdopodobnie trzeba będzie dworek całkowicie rozebrać i po wymianie zniszczonych elementów postawić od nowa.

Jeśli chodzi o ogród parafialny przy ul. Prymasowskiej, to jego rewitalizacja byłaby możliwa po podpisaniu porozumienia z proboszczem, że ogród będzie otwarty dla mieszkańców. To warunek przeznaczenia na to publicznych pieniędzy.

- Na razie nie ma żadnych szczegółów, bo musi być porozumienie w tej sprawie - dodaje wiceprezydent.

Największy zakres robót dotyczy 9 kamienic komunalnych w ścisłym centrum, których stan jest najgorszy. Program Rewitalizacji Miasta Skierniewice na lata 2016-2022 obejmie je w pierwszej kolejności. Oprócz docieplenia i remontów elewacji pod nadzorem konserwatora zabytków, przewiduje się wymianę dachów z ich dociepleniem, wymianę stolarki, remonty klatek schodowych oraz podwórek.

- Jest o co walczyć - mówi Łukasz Paruzel, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i jak wylicza, chodzi o kamienice przy ulicach: Rynek 8, Rynek 10/11, Rynek 15 i Rynek 35, Batorego 2, Rawskiej 4, Rawskiej 11 i Rawskiej 13 oraz Senatorskiej 2. - W niektórych, gdzie jeszcze tego nie zrobiono, rozprowadzimy też instalacje centralnego ogrzewania - dodaje.

W wydziale pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych UM przygotowywany jest wniosek o dofinansowanie, który będzie złożony do 27 stycznia. Rozstrzygnięcie przewidziane jest w czerwcu i jeśli Skierniewice dostaną dofinansowanie w ramach programu rewitalizacji, to roboty mogłyby ruszyć na początku roku 2018, z terminem zakończenia do grudnia.

- Na województwo przewidziane jest 164 mln złotych, my staramy się o, strzelam, około 20 mln - mówi naczelnik Zbigniew Sawicki.

Naczelnik wyjaśnia, że pula obszaru rewitalizacyjnego miasta zwiększyła się wobec pierwotnie zakładanej, bo Skierniewice otrzymały niedawno sześciomilionowe dofinansowanie na budowę muzeum, stąd nie trzeba już wpisywać muzeum do przygotowywanego obecnie wniosku.

Zamiast muzeum znalazły się w nim dodatkowe kamienice.

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.