Rewitalizacja zabytkowych obiektów sakralnych w Rawie Mazowieckiej [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Roman Bednarek

Rewitalizacja zabytkowych obiektów sakralnych w Rawie Mazowieckiej [ZDJĘCIA]

Roman Bednarek

Wprawdzie rewitalizacja zabytkowych obiektów sakralnych w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny miała się zakończyć w grudniu 2018 r., ale na wniosek wykonawcy – firmy Castellum z Wrocławia – została przedłużona do połowy maja roku 2019. Zgodę na przedłużenie prac wyraził Urząd Marszałkowski w Łodzi. Całkowity koszt rewitalizacji wynosi ok. 22 mln zł, zaś parafia otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości prawie 15 mln zł.

Aktualnie firma AC Konserwacja spod Krakowa instaluje odrestaurowane XVII wieczne ołtarze oraz ambonę, które po trudnych pracach konserwatorskich powróciły do pierwotnej kolorystyki. Jeszcze trwają prace konserwatorskie przy głównym ołtarzu otoczonym przez majestatyczną dekorację polichromiczna odkrytą spod poprzednich warstw malarskich. Wierni cieszą się ciepłym we wnętrzu świątyni, pomimo prowadzonych prac.
Jest to zasługa dobrze funkcjonującego ogrzewania podłogowego, które działa pod nową posadzką wykonaną z hiszpańskiego marmuru. Gotowe już są do przekazania pomieszczenia dla Biblioteki Dziecięcej. Także budzące ciekawość krypty mają już pozakładane oświetlenie oraz ceglaną podłogę. Na poddaszu kolegium są już zakończone prace przy pomieszczeniach na potrzeby Centrum Spotkań i Dialogu. Także w dzwonnicy wybudowana została drewniana klatka schodowa wraz z podestami, które będą umożliwiały dojście do punktu widokowego.

Niesamowite przeobrażenie przeszły dotychczasowe piwnice w których trwają prace wykończeniowe nad pomieszczeniami mającymi służyć integracji i koncertom. Oprócz tych prac wykonano bardzo wiele innych, które w całości sprawią, że nasze zabytkowe obiekty - najstarsze w Rawie (biorąc pod uwagę nie tylko ich czas powstania ale też i fakt podkreślany przez konserwatorów, że zarówno kościół jak i kolegium są zachowane tak jak je pobudowano) staną się najważniejszą wizytówką nie tylko miasta ale i całego regionu.
Projekt: „Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii” jest dofinansowywany m.in. przez: Urząd Marszałkowski w Łodzi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundusz Kościelny oraz dotacje z innych instytucji i fundacji – dziękujemy! Składamy także wielkie Bóg zapłać naszym parafianom i każdemu darczyńcy.

Ks. Bogumił Karp

Roman Bednarek

dziennikarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.