Reymont popatrzy na pociągi mknące do Łodzi i z powrotem

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Reymont popatrzy na pociągi mknące do Łodzi i z powrotem

Sławomir Burzyński

W Lipcach Reymontowskich odsłonięto popiersie Reymonta. W przyszłym roku będzie czterometrowy pomnik pisarza.

Władysław Stanisław Reymont, zapatrzony w dal, z piórem i notesem w dłoniach, stojący na postumencie podpartym przez dwa koła od chłopskiego wozu – Jerzy Murgrabia, dyrektor Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich oraz prezes społecznego komitetu budowy pomnika jest przekonany, że taki wysoki na 4 metry monument z brązu stanie w przyszłym roku.

Tymczasem w sobotę 7 maja, w 149-rocznicę urodzin Władysława St. Reymonta, pod lipieckim muzeum regionalnym odsłonięto popiersie pisarza.

To preludium do przyszłorocznych obchodów, których ukoronowaniem będzie odsłonięcie pomnika usytuowanego obok ceglanego domku przy linii kolejowej Skierniewice – Łódź. Pisarz mieszkał w nim, będąc zatrudniony na kolei warszawsko-wiedeńskiej w latach 1888-1893 i właśnie w Lipcach (od 1983 roku wieś nosi nazwę Lipce Reymontowskie) umiejscowił akcję powieści „Chłopi”, za którą dostał literackiego Nobla w 1924 roku.

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.