Rocznica sakry biskupiej ks. Alojzego Orszulika, pierwszego ordynariusza diecezji łowickiej

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Rocznica sakry biskupiej ks. Alojzego Orszulika, pierwszego ordynariusza diecezji łowickiej

Rafał Klepczarek

W tym tygodniu ksiądz Alojzy Orszulik, pierwszy ordynariusz diecezji łowickiej, obchodził 27. rocznicę otrzymania sakry biskupiej. Biskup senior święcenia biskupie uzyskał 8 grudnia 1989 roku w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z rąk kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski.

Rezydujący w mieście nad Bzurą emerytowany kapłan jest postacią znaną w całym kraju. Pochodzi z Baranowic w województwie śląskim, gdzie urodził się 21 czerwca 1928 roku.

Święcenia kapłańskie duchowny przyjął w 1957 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa tysiąclecia.

Od 1968 roku kierował biurem prasowym Episkopatu Polski. Z nominacji papieża Pawła VI był w latach 1974-1994 konsultorem papieskiej rady ds. środków społecznego przekazu. Brał udział w przygotowaniu papieskich pielgrzymek do Polski.

W 1987 znalazł się w składzie komisji mieszanej stolicy apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem i Polską. Uczestniczył w słynnych rozmowach w Magdalence oraz w przełomowych dla upadku komunizmu w naszym kraju obradach Okrągłego Stołu.

Ksiądz Alojzy Orszulik w latach 1989-92 był biskupem pomocniczym w diecezji siedleckiej.

W 1992 roku został biskupem ordynariuszem nowo tworzonej diecezji łowickiej. Założył m. in. Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu oraz diecezjalny Caritas. Przyczynił się także do powstania Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu.

W latach 1990-1993 jako delegat Stolicy Apostolskiej negocjował konkordat z polskim rządem. Jest honorowym obywatelem miasta Łowicza.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.