Sylwia Arlak

Rosja zrywa traktat o kontroli zbrojeń

Sylwia Arlak

Moskwa ogłosiła, że wycofuje się z traktatu podpisanego w 1990 r. przez 22 państwa NATO i Układu Warszawskiego

Moskwa ogłosiła, że całkowicie wycofuje się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). Udział Rosji w traktacie po raz pierwszy stanął pod znakiem zapytania w 2007 r. - pisze portal RT.

"Federacja Rosyjska podjęła decyzję o wstrzymaniu swego udziału w spotkaniach grupy doradczej z dniem 11 marca 2015 r. Z tego też powodu Rosja kończy swoje działania w ramach Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych. Dalej z notki dowiadujemy się, że Moskwa poprosiła Białoruś o reprezentowanie interesów Rosji w grupie, począwszy już od tej środy.

Według resortu dyplomacji ruch ten nie oznacza, że Moskwa nie chce kontynuować dalszego dialogu w temacie kontroli konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie. Ministerstwo podkreśliło jednocześnie, że przyszła praca nad projektem powinna służyć interesom Rosji i innym państwom europejskim.

Traktat CFE został podpisany w 1990 r. przez szesnaście państw NATO oraz sześć państw Układu Warszawskiego. Dokument ten ustawiał limity kluczowych kategorii uzbrojenia konwencjonalnego z czołgami, bojowymi wozami opancerzonymi, artylerią, śmigłowcami bojowymi i samolotami bojowymi na terytorium od Atlantyku po Ural. Na przykład na podstawie traktatu każda ze stron miała mieć nie więcej niż 16,5 tys. czołgów czy 27,3 tys. opancerzonych pojazdów bojowych.

W 1999 r. pojawiła się nowa, "dostosowana" wersja podpisanego traktatu. Mimo to członkowie NATO odmówili ratyfikacji dokumentu, dopóki Rosja nie wycofa wojsk z Gruzji i Mołdawii z separatystycznego regionu Naddniestrza.

W grudniu 2007 r. decyzja ta doprowadziła do przeprowadzenia w Moskwie memorandum w sprawie traktatu CFE. Rosja utrzymywała również, że traktat nie ma żadnej wartości, ponieważ NATO i tak planuje ze swojej strony zwiększyć obecność wojskową w Europie Wschodniej.

Cztery lata później blok północnoatlantycki uznał, że wymiana informacji na temat broni konwencjonalnej i żołnierzy z Rosji zostanie zatrzymana. W listopadzie 2014 r. Moskwa zawiesiła wdrażanie traktatu CFE. Dwa miesiące później Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wydała rezolucję potępiającą Rosję, a wśród innych punktów, wezwała prezydenta Baracka Obamę do zrobienia przeglądu gotowości wojsk USA i sił zbrojnych NATO w ramach CFE. Resort dyplomacji Moskwy dodał, że wszystkie ich wysiłki zostały oddalone przez NATO na rzecz rozszerzenia sojuszu.

Sylwia Arlak

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.