Łukasz Saptura

Rośliny pomocne w walce o zdrowe ciało człowieka

Ze zmielonych lub przetartych liści pokrzywy można zrobić makaron (zdję. powyżej), natomiast z czarnego bzu sok działający przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo Fot. Katarzyna Mikulska Ze zmielonych lub przetartych liści pokrzywy można zrobić makaron (zdję. powyżej), natomiast z czarnego bzu sok działający przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo (zdj. niżej)
Łukasz Saptura

W poniedziałek został zniesiony zakaz wstępu do lasów. To okazja nie tylko, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza, ale również zebrać rośliny, które wzmocnią odporność tak ważną w czasie pandemii. Zielarka Katarzyna Mikulska, współautorka książek „Kuchnia survivalowa bez ekwipunku. Gotowanie w terenie” oraz „Zdrowie z natury. Kawy i herbaty z łąk i lasów” podpowiada, na które z nich warto zwrócić uwagę.

Na początek doskonale wszystkim znana pokrzywa. Żeby ją znaleźć, nie trzeba szukać daleko w lesie. Z jej liści można zrobić sok, z całej pokrzywy napar.

- Napar idealny jest na przeziębienia, zatrucia żołądkowe i biegunki bakteryjne. Jak zrobić taki napar? 3-4 części świeżego, zmielonego ziela zalewamy spirytusem w ilości trzykrotnie większej i odstawiamy w ciemnym opakowaniu lub do ciemnego miejsca. Po dwóch tygodniach nalewka jest gotowa.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.

    już od
    2,46
    /tydzień
Łukasz Saptura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.