Roman Bednarek

Są już pieniądze potrzebne na rozbudowę szpitala. Powiat dostał 9 mln zł dotacji

Są już pieniądze potrzebne na rozbudowę szpitala. Powiat dostał 9 mln zł dotacji Fot. Archiwum
Roman Bednarek

Rozbudowa rawskiego szpitala ma już zapewnione finansowanie. W poniedziałek na konto starostwa powiatowego wpłynęło 9 mln zł dotacji. Powiat otrzymał również dofinansowanie na remont dwóch budynków szpitalnych. W jednym z nich zostaną umieszczone poradnie i gabinety specjalistyczne, a drugi zagospodaruje oddział rehabilitacji.

Rozbudowa Szpitala św. Ducha w Rawie ma polegać na wzniesieniu nowego pawilonu o dwóch kondygnacjach. Mają się w nim znaleźć trzy nowoczesne sale operacyjne - chirurgiczna, położniczo-ginekologiczna i ortopedyczna. Zostanie tam również umieszczony oddział intensywnej terapii medycznej, izolatka, sala wybudzeń oraz sterylizatornia. Koszty tej inwestycji zostały oszacowane na poziomie 17 mln zł, ale o rzeczywistych kosztach zdecyduje jednak wynik przetargu.

Przetarg został ogłoszony pod koniec ubiegłego roku i - według przyjętach przez powiat założeń - powinien już być rozstrzygnięty. Udało się nawet wyłonić wykonawcę w marcu - firmę z powiatu częstochowskiego - ale po zaskarżeniu decyzji komisji przetargowej przez jedną z siedmiu firm uczestniczących w przetargu, wybór trzeba było unieważnić. Wybrana firma ta zaoferowała cenę ponad 16,7 mln zł.

- Ale procedura przetargowa trwa i mamy nadzieję, że wkrótce uda się ostatecznie wyłonić wykonawcę inwestycji - podkreśla starosta rawski Józef Matysiak. - Ważne jest to, że w specyfikacji przetargu zaznaczyliśmy, że inwestycja ma być zakończona w terminie 18 miesięcy od wyboru oferty.

Ważne jest również fakt, że do obowiązku wykonawcy inwestycji, oprócz wybudowania pawilonu, należy również wyposażenie go w odpowiednie urządzenia i sprzęt medyczny.

Ale chyba najważniejszą sprawą jest to, że powiat ma już zapewnione finansowanie inwestycji. Jak poinformował starosta Józef Matysiak, w poniedziałek wpłynęło już 9 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- W październiku nasz wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez wojewodę łódzkiego, a później inwestycję uznano za potrzebną i zakwalifikowano do finansowania - mówi starosta Matysiak. - Mocno wspierali nas parlamentarzyści z naszego terenu: Rafał Ambrozik, Dariusz Klimczak, Robert Telus i Grzegorz Wojciechowski, za co należą im się słowa podziękowania.

Inwestycję wspierają również gminy z terenu powiatu rawskiego. Wszystkie samorządy zadeklarowały, że dołożą się do niej w kwocie zależnej od liczby mieszkańców danej gminy - wyłożą po 100 zł od każdego z nich. W ten sposób uzbierało się niemal 5 mln zł. Radni Rawy Mazowieckiej podjęli już nawet uchwałę, na mocy której miasto przekaże powiatowi 1,7 mln zł.

Szpital wzbogaci się nie tylko o nowy pawilon, ale i o dwa budynki, które do niego należą, lecz wymagają remontu. Jeden z nich to siedziba dawnego pogotowia ratunkowego, a drugi to dawna kotłownia.

- To zupełnie oddzielny projekt, który realizujemy równolegle do rozbudowy szpitala - zastrzega Józef Matysiak. - Mamy już rozstrzygnięty przetarg i wkrótce zaczną się prace.

Koszt remontu wyniesie ok. 3 mln zł. Na to zadanie powiat też otrzymał dofinansowanie, które pokryje 70 proc. kosztów.

W jednym z wyremontowanych budynków znajdą się poradnie i specjalistyczne gabinety lekarskie, a drugi zajmie oddział rehabilitacji.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.