Wojciech Kubik

Są pieniądze na bezpieczne przejście dla pieszych

Są pieniądze na bezpieczne przejście dla pieszych
Wojciech Kubik

Skierniewice dostaną 100 tysięcy złotych na budowę nowoczesnego i bezpieczniejszego przejścia dla pieszych przez aleję Rataja (w okolicy ulicy Rybickiego). Miejski wniosek znalazł się wśród trzech z województwa łódzkiego, którym przyznano dofinansowanie.

Przejście dla pieszych przez ruchliwą aleję Rataja nie należy do najbezpieczniejszych i wielokrotnie dochodziło na nim w ostatnich latach do potrąceń.

Nic też dziwnego, że już jakiś czas temu lokalne władze zaczęły inwestować w poprawę bezpieczeństwa. Ustawiono między innymi barierki, uniemożliwiające rowerzystom szybkie wjechanie na jezdnię, a także zamontowano LED-owe oświetlenie. Teraz przyjdzie czas na gruntowną modernizację tego miejsca.

Będzie ona możliwa dzięki dofinansowaniu, jakie miasto otrzyma z programu „Razem Bezpieczniej”, nadzorowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kwota wsparcia wyniesie 100 tys. zł. Po wykonaniu przebudowy przejście ma stać się tzw. „przejściem aktywnym”.

Czyli? Kiedy pieszy zbliży się do niego, na jezdni zaczną się świecić LED-owe żarówki ostrzegawcze, które mają być widoczne dla kierowców samochodów. Włączą się również lampy ostrzegawcze i dodatkowe oświetlenie. Jak zapewniają pomysłodawcy, dzięki takim rozwiązaniom od razu będzie wiadomo, że ktoś chce przejść przez jezdnię i to nawet w czasie złej pogody.

Projekt zakłada też zamontowanie specjalnych oznaczeń przy zbliżaniu się do przejścia, które mają być wyraźnie widoczne nawet dla osób starszych i słabo widzących.

Cała inwestycja ma kosztować blisko 140 tysięcy złotych, a wykonana ma być do końca tego roku.

W ramach projektu prowadzone będą też działania edukacyjne.

Wojciech Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.