Sierpniowe recitale w Muzeum w Żelazowej Woli

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Kazur
Redakcja

Sierpniowe recitale w Muzeum w Żelazowej Woli

Redakcja

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 można wysłuchać recitali w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, przede wszystkim laureatów Konkursów Chopinowskich. Wstęp na recitale jest możliwy w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

W tym tygodniu Muzeum w Żelazowej Woli zaprasza 18 sierpnia na występ Marco Antonio Cuevas Riffo (Ballada g-moll op. 23 nr 1, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Scherzo cis-moll op. 39 nr 3, Polonez As-dur op. 53), a 19 sierpnia na występ Krzysztofa Jabłońskiego.

Poniżej notki biograficzne obu muzyków.

Marco Antonio Cuevas

Chilijski pianista Marco Antonio Cuevas rozpoczął studia muzyczne w Konserwatorium Muzyki w Austral University w Chile, gdzie otrzymał dyplom licencjacki z najwyższym wyróżnieniem, studiując u Ximeny Cabello. Następnie uzyskał stopień magistra muzyki pod kierunkiem profesora Harolda Martiny w Texas Christian University. Otrzymał również dyplom artystyczny u renomowanego pianisty Joaquína Achucarro w Southern Methodist University. Marco Antonio Cuevas wygrał najwyższe nagrody, odznaczenia oraz stypendia, takie jak: Stypendium Artystyczne Amigos del Teatro Municipal w Santiago w Chile; I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Claudia Arrau; Nagrodę im. Ginastery w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Joségo Jacinta Cuevasa w Meksyku; a także I Nagrodę oraz nagrodę specjalną dla najlepszego wykonania obowiązkowego utworu peruwiańskiego w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina w Limie w Peru w 2017 roku. Artysta otrzymał Wyróżnienie Zasługi Artystycznej oraz Medal im. Fernanda Santivana. W ramach 50-lecia Austral University został wybrany na Wybitnego Studenta Konserwatorium oraz otrzymał Stypendium Honorowe za wybitny poziom wyników akademickich i wykonań artystycznych. Marco Antonio Cuevas występował z recitalami zarówno solowymi, jak i z towarzyszeniem orkiestr, m.in. w Argentynie, Chile, Niemczech, Irlandii, Izraelu, Włoszech, Meksyku, Panamie, Peru, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

Krzysztof Jabłoński

Laureat III nagrody XI Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1985) oraz wielu najważniejszych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym Złotego Medalu w Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (1989). Występuje na estradach Europy, obu Ameryk i Azji, wykonywał m.in. recitale w prestiżowej serii koncertów mistrzowskich w Filharmonii Berlińskiej, grał z Orkiestrą XVIII Wieku, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, orkiestrami symfonicznymi z Düsseldorfu, Hamburga, Brna i Lahti, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, pod batutą takich dyrygentów, jak: Valery Gergiev, Andrey Boreyko, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Frans Brüggen, Witold Rowicki, Antoni Wit, Jan Krenz i Jacek Kaspszyk. Jako kameralista wstępował m.in. z Tsuyoshim Tsutsumim i Konstantym Andrzejem Kulką. Jest także pianistą Kwintetu Warszawskiego. Współpracuje przy realizacjach inscenizacji baletu, opery oraz bierze udział w projektach multimedialnych (np. balet Fortepianissimo do choreografii Lorki Massine’a czy wykonanie fortepianowej wersji Peleasa i Melizandy Debussy’ego). W swoim dorobku pianista ma wiele płyt wydanych w Niemczech, Japonii i Polsce. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał dwa jego albumy z etiudami Chopina (na fortepianie współczesnym i historycznym). Krzysztof Jabłoński uczył się pod kierunkiem Janiny Butor. Studia ukończył z wyróżnieniem u Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2006 r. otrzymał tytuł profesora. Jest regularnie zapraszany do prowadzenia wykładów, kursów mistrzowskich oraz udziału w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym konkursów chopinowskich na całym świecie. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.