Skandaliczne wyniki kontroli w szpitalu
Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ nałożył na spółkę AMG ponad 420 tys. zł kary. Zarządzający szpitalem odmawiają komentarza.
Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z regionu rawskiego - poseł Grzegorz Wojciechowski i senator Rafał Ambrozik - oraz radny powiatowy Adrian Galach przedstawili wyniki kontroli, przeprowadzonej przez łódzki oddział NFZ w rawskim szpitalu.
Kontrola w szpitalu św. Ducha była prowadzona w okresie od 10 stycznia do 21 marca 2017 r. Dotyczyła przede wszystkim realizacji umów zawartych z NFZ przez szpital.
Z informacji przedstawionej politykom przez łódzki NFZ wynika, że realizacja umów została oceniona negatywnie. Chodziło między innymi o warunki lokalowe, panujące w szpitalu. Kontrolujący ustalili w tym zakresie, że zespoły pomieszczeń dla oddziału pediatrycznego, pulmonologicznego i ginekologiczno-położniczego „(...)znajdowały się w jednym ciągu komunikacyjnym i były przechodnie”, co jest niezgodne z przepisami. Ponadto w trakcie kontroli okazało się, że w oddziale chorób wewnętrznych, chorób płuc i gruźlicy oraz chirurgii ogólnej gabinet diagnostyczno-zabiegowy był wspólny z punktem pielęgniarskim i pokojem socjalnym dla pielęgniarek i zajmował powierzchnię kilku metrów kwadratowych. Ustalono również, że we wszystkich oddziałach pomieszczenia higieniczno-sanitarne nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- Na pewno na taki stan miał wpływ brak nowego pawilonu szpitalnego, do którego wybudowania zobowiązała się spółka AMG Centrum Medyczne w umowie o dzierżawę szpitala - podkreślił poseł Grzegorz Wojciechowski.
Podczas kontroli potwierdziły się także informacje o przejściowych brakach leków stosowanych w zakrzepicy i schorzeniach wymagających profilaktyki przeciwzakrzepowej oraz krwawieniach z przewodu pokarmowego, a także niewydolnościach krążenie i oddechowych. W rezultacie musiano transportować pacjentów z takimi schorzeniami z Rawy do innych szpitali.
Stwierdzono także nieodpowiednią obsadę pielęgniarską w oddziale pediatrycznym oraz gruźlicy i chorób płuc. Brakowało też pielęgniarek oddziałowych.
Kontrola wykazała też, że w szpitalu zatrudniony był jeden lekarz radiolog, który prowadził badania tylko raz w tygodniu w godz. 9-16, a w pozostałe dni usługi tego rodzaju wykonywała dla szpitala firma zewnętrzna na zasadach teleradiologii, czyli radiologii na odległość.
To tylko niektóre nieprawidłowości wykryte podczas kontroli. Ich konsekwencją było nałożenie na spółkę AMG kary finansowej za rok 2016 i 2017 o łącznej wysokości 420.126 zł.
- Spółka AMG Centrum Medyczne odwołała się od decyzji NFZ, więc do czasu rozstrzygnięcia odwołania kara nie zostanie zapłacona - mówi Witold Jajszczok, rzecznik spółki Centrum Dializa, do której należy AMG. - Do czasu tego rozstrzygnięcia wstrzymujemy się również od komentarzy pod adresem wyników kontroli.